Domuz gribinde ölüm sayısı 19'a ulaştı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de domuz gribinden ölenlerin sayısının 19'a çıktığını açıkladı.ÇOCUKLAR VİRÜSÜ 12 GÜN BOYUNCA BULAŞTIRABİLİR HABERİ İÇİN TIKLAYIN

H1N1 DAHA ÇOK GENÇLERİ SEVİYOR HABERİ İÇİN TIKLAYIN


Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ''Pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalarımızdan 28 yaşında bir erkek, 32 ve 33 yaşlarında 2 bayan ve 6 yaşında 1 kız çocuğu olmak üzere 4 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 19 olmuştur'' denildi.Siyasi kriz yaratan domuz gribi, dün altı can daha alırken Türkiye aşı konusundaki kafa karışıklığını henüz çözemedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Aşı olacak mısınız?” sorusuna “Risk grubunda mıyım?” karşılığını vererek aşı olmayacağını ima etti. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘aşı olmayacağım’ açıklamasının ardından, daha önce aşı yaptırmayı planlayan milletvekillerinin bile vazgeçtiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı, pandemik grip aşısı uygulamasının, 2 Ekim’de tüm illerde sağlık çalışanları, hacı adayları ve hacca gidecek görevlilerin aşılaması şeklinde başladığını belirterek, ilk iki gün sonuçlarına göre yaklaşık 15 bin kişinin aşılandığını bildirdi. Bir sağlık personelinin aşıdan sonra şok geçirdiği iddiasını da yalanlayan Bakanlık, aşıya bağlı muhtemel yan etkilerin yakından izlendiğini ve ciddi bir etkiye rastlanmadığını da ifade etti. Bakanlık yaklaşık 350 bin sağlık çalışanına aşı yapılması öngörülüyordu.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın aşı olmayacağını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de aşı olmayacağını ima etti. Gül, dün domuz gribi aşısı olup olmayacağını soran gazeteciye, “Risk grubunda mıyım?” karşılığını verdi.

Vekiller de vazgeçti
Erdoğan’ın aşı çıkışı milletvekillerinin de kafasını karıştırdı. Birçok milletvekili Erdoğan gibi aşı olmayacağını belirtiyor. ANKA ajansının konuştuğu 100 milletvekilinden 38’i kararsız, 12 milletvekili önce aşı yaptırmaya karar vermişken sonradan yaptırmama konusunda karar aldığını söylerken, 40 milletvekili ise kesinlikle aşı olmayacaklarını ifade etti. 100 milletvekilinden sadece 10’u gerekli görüldüğü takdirde aşı olacağını söyledi.
Erdoğan’dan sonra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da domuz gribi aşısı olmayacağını açıkladı. Günay, “Aşı olacak mısınız?” sorusuna “Hayır, temiz olmaya çalışıyorum. Temizlik her türlü önlemin başı” diye cevap verdi.
Günay, Erdoğan ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ arasında yaşanan domuz gribi aşısı kriziyle ilgili olarak ise ‘tartışmaya girmemeyi’ tercih etti.
Muş’ta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde çalışan 29 yaşındaki Erhan Savaş ile 32 yaşındaki Ahmet Can önceki gün yapılan aşıdan yaklaşık beş saat sonra nefes darlığı, kas ve eklem ağrıları şikâyetleriyle Devlet Hastanesi’ne müracaat etti. Kalp hastası olan Erhan Savaş Yoğun Bakım’da tedavi altına alınırken, Ahmet Can gözetim altında tutuluyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat, “Korkulacak bir şey yok. Her aşıda olduğu bu tür şikâyetler olabilir. Savaş, tedbir amacıyla yoğun bakımda” dedi. Can ise “Halsizlik ve ağrılar vardı şimdi iyiyim. Belki de psikolojiktir” diye konuştu.

TTB: Erdoğan’ın sözleri talihsiz, aşının yararı daha fazla
Aşı konusunda bilim dünyasındaki tartışma hükümete de taşınırken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nce dün yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin bir ‘Ulusal Pandemi Planı’ bulunduğunu, birçok ayrıntıyı içeren bu planda, ilgili otorite olarak Sağlık Bakanlığı’nın yerinin tartışılmaz olduğu vurgulandı.
Tartışılmaz olan bir diğer hususun da söz konusu otoritenin topluma güven veren bir ciddiyetle süreci yönetmesi olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
“Ne yazık ki bu süreçte Sağlık Bakanlığı’na yönelik ciddi bir güvensizlik hâkimdir. Özellikle derinleşen güven sorununun 3 Kasım günü Başbakan’ın aşı olmayacağını açıklamasıyla ulaştığı noktanın telafisi mümkün değildir. Ulusal Pandemi Planı birçok ayrıntıyı içermekle birlikte özel olarak Başbakan’a ait bir hüküm içermemektedir. Genel bir yaklaşım olarak başbakanların sorumlu bir tutum içerisinde olacakları, otoritenin önerileri çerçevesinde davranacakları ve onları destekleyecekleri kabul edilmiştir. Ancak böyle olmamıştır.”
Sağlık Bakanı’nın kamuoyunu ikna etmek için basın önünde aşı olduğu sırada Başbakan’ın aşı olmayacağını açıklamasının ‘talihsizlik’ olarak adlandırılamayacağı savunularak, “Bir bütün olarak, tutarlı, sürekli ve güven veren politikalar uygulaması gereken yönetsel erkin kendi içinde bile, ikna edici olamayışı basiretsizliktir ve kaygı vericidir. Böylesi bir durumda bu erkin bir Ulusal Pandemi’yi yönetme konusunda ne kadar yeterli olabileceği çok tartışmalıdır” ifadesine yer verildi. Aşının faydasının, olası yan etkilerin yol açacağı zarardan çok büyük olduğu vurgulanan açıklamada, “Halkın Başbakan’a rağmen aşı olmaya devam etmesinin anlamı ise herkes için ve her açıdan ümit verici bir gelişme olarak değerlendirilmelidir” görüşüne yer verildi.

Akdağ, Erdoğan’la görüştü
Bu arada aşı nedeniyle ters düşen Sağlık Bakanı Akdağ ile Başbakan Erdoğan dün akşam Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Erdoğan’ın talebiyle gerçekleşen görüşmede Akdağ’ın Başbakan’ı bilgilendirdiği öğrenildi. İstifanın ise sözkonusu olmadığı belirtildi.
(Radikal, dha)