Domuz gribinde son durum

Sağlık Bakanlığı domuz gribiyle ilgili son duruma ilişkin açıklama yaptı

 

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, domuz gribi virüsü taşıdığı anlaşılan yabancı uyruklu iki kişinin gözlem altında olduğunu ve tedavilerinin devam ettiğini, dün farklı uçak seferleriyle Türkiye'ye giriş yapan ve termal kamerayla ateşli oldukları tespit edilen 3 yolcunun tetkiklerinin sürdüğünü duyurdu.
Sağlık Bakanlığı, dün bir açıklama yaparak, Türkiye'de domuz gribine ilişkin son durum hakkında bilgi verdi. Açıklamada, H1N1 virüsü taşıdığı tespit edilen yabancı uyruklu iki kişinin halen gözlem altında bulunduğunu ve tedavilerinin sürdüğü belirtilerek, hastaların genel durumunun iyi olduğu ve ailelerinde her hangi bir belirti tespi edilmediği açıklandı.


Aynı uçakta gelenlere çağrı

Bakanlık açıklamasında, hasta ile birlikte aynı uçakta seyahat eden ve kimlikleri tespit edilmiş olan yolcuların büyük çoğunluğuna ulaşıldığı dile getirilerek, "Bu kişilerin hiçbirinde grip belirtilerine rastlanmamış olup bulundukları şehirlerdeki il sağlık müdürlükleri tarafından günlük olarak izlemleri yapılmakta ve koruyucu ilaçları verilmektedir. Verdiği adreste bulunamayan ve adres bilgilerinde eksiklikler bulunan birkaç yolcuya da ulaşma çalışması halen devam etmektedir. Bu konuda ilgili ülkelerin Türkiye konsolosluklarından da bilgi talep edilmiştir. 14 Mayıs 2009 günü yerel saatle 09.50’de Amsterdam’dan hareket eden KLM Havayollarına ait KL1613 sefer sayılı uçakla İstanbul’a gelen yolculardan henüz kendilerine ulaşılamayanların bulundukları yerden 112 ücretsiz telefon hattını arayarak 'Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişiyim' şeklinde kendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları önemlidir" uyarısında bulunuldu.


3 kişi termal kameraya takıldı

Açıklamada, dün farklı uçak seferleri ile Türkiye'ye giriş yapan ve termal kamerada ateşli oldukları tespit edilen 3 ayrı yolcunun da tetkiklerinin devam ettiği kaydedilerek, sonuçların kamuoyuna duyurulacağı belirtildi. Dün sabah itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü'nün, 39 ülkede 8480 domuz gribi vakası olduğunu duyurduğu belirtildi. (Radikal)