Domuz gribinde ürküten tablo

Domuz gribinde ürküten tablo
Domuz gribinde ürküten tablo

Çocuklara da öğretilen doğru el yıkama, başlıca önlemlerden. FOTOĞRAF: SITKI YILDIZ / AA

H1N1 virüsü iki günde 20 can daha aldı, toplam ölü sayısı 60'a çıktı. 202 kişi hastanelerde tedavi görüyor, 40'ı yoğun bakımda. Pazartesi günü çocuk ve hastalara aşı başlıyor

ANKARA / İSTANBUL- Sağlık Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısının 60’a ulaştığını, 202 kişinin de hastanelerde tedavi altında olduğunu açıkladı.
En son 40 olarak açıklanan domuz gribi ölümlerinde sayı iki gün içinde 60’a çıktı.  Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 202 olduğu, bunlardan 40’ının  tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğü, 11 hastanın da solunum cihazına bağlı olarak takip edildiği belirtildi.
Açıklamada, aşılama çalışmalarının başlamasından bu yana hacı adayları ve sağlık çalışanlarından güvenlik ve temizlik hizmetlerinde çalışan sözleşmeli personel, idari işlerde çalışan personel, eczacılar, serbest çalışan diş hekimleri de dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanlarından toplam yaklaşık 250 bin kişinin aşılandığı kaydedildi.

‘Yan etkilere rastlanmadı’
Aşılananlar arasında hayatı tehdit edici ciddi yan etkilere rastlanmadığına işaret edilen açıklamada, pandemik gripten korunmanın bilinen en etkili yolunun aşılanma olduğu vurgulandı. Sağlık Bakanlığı 16 Kasım’dan itibaren altı ay -5 yaş arası çocuklarla tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olan vatandaşların aşılanmalarına tüm illerde başlanacağı da duyurdu. 

TTB’den Bakan’a destek
Bu arada Türk Tabibleri Birliği (TTB) de ‘domuz giribi’ salgınına karşı bilimsel bir kurul oluşturdu. TTB - Pandemik İnfluenza A H1N1 (Domuz Gribi) Bilimsel Danışma ve İzleme Kurulu, kısa adıyla ‘TTB PandemİK’  alanında önde gelen uzmanlar, sağlık iletişimcileri ve tıp eğitimcilerden oluşturuldu. Kurul her 15 günde bir toplanarak değerlendirmelerde bulunacak.
Kurulun duyurusu için dün İstanbul Tabib Odası’nda yapılan toplantıda, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın kamuoyunu bilgilendirmek için büyük çaba harcadığı vurgulanırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aşı konusunda şüphe uyandıran tavrı ‘büyük talihsizlik’ olarak nitelendirildi. Ulusal sağlık otoritesinin kendi içinde bile kararsız bir durumla yüz yüze kalması toplum için kaygı verici olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:
“Aşıların bulaşıcı hastalıklarla savaşta etkinliği bilimsel olarak tartışma götürmeyecek biçimde kanıtlanmıştır. Aşıların yan etkileri sağlanan yararın yanında ihmal edilebilecek denli azdır. Ülkemizde salgın milyonlarca kişiyi etkileyecek; sahip olduğu riskler ya da virüsün bazı özellikleri nedeniyle ölümler binleri aşabilecektir.”
TTB Pandemik Kurulu’nun hazırladığı ilk rapordaki bazı saptama ve uyarılar şöyle:

* Milyonlarca kişinin hastalanma riski göz önüne alındığında ölümlerin artmasının beklendiğini anımsatıyoruz. 

* Aşılama kadar önemli olan bir konu da durumu ağırlaşan hastalara yataklı tedavi yapılması, yoğun bakım yataklarının ayrılması ve yeterli solunum cihazının dengeli bir şekilde yurt çapında dağılımının sağlanmasıdır. 

Yoksullar ve gebeler...
* Ülkemizde uygulanan aşılar, AB üyesi ülkelerde kullanılmaktadır. Bu aşılar Dünya Sağlık Örgütü tarafından lisanslandırılmıştır. Bu konuda endişeye yol açacak kabul edilebilir bilimsel kanıt yoktur. 

* Hastalık en ağır sonuçlarını yoksul kesimlerde, kalabalık koşullarda yaşayanlar da, kronik hastalığı olanlar ve gebelerde göstermektedir.  

Sigorta ödemiyor
* Özel sigorta şirketleri H1N1’i kapsam dışı bırakmaktadır. Bu nedenle devlet  üzerine düşen sorumlukları yerine getirmelidir.

* Kişisel korunma önlemleri olarak el yıkama sıklığının arttırılması, yakın temasın mümkün olduğunca azaltılması, hastaların maske kullanması, kalabalık ortamların sık havalandırılması, aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaçınılması ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi sayılabilir. 

* Bir hastalığı geçirerek bağışıklık kazananlarda, o hastalığa karşı aşı yaptırmanın bir zararı olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle aşı yaptırılabilir. (Radikal)

400 bin kişi geçirmiş...
Meclis’te Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken aşı konusundaki eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 250 bine yakın kişinin aşılandığını ve hepsinin işinin başında olduğunu söyledi. “Tamam yan etkileri olabilir” diyen Akdağ, bilim kurulunun, 400 bin kişinin de bu hastalığı geçirmiş olabileceğini söylediğini anlattı.