Domuz gribinden 13 günde 19 ölüm

Domuz gribinden 13 günde 19 ölüm
Domuz gribinden 13 günde 19 ölüm

Türkiye?nin kuş gribi ve KKKA?dan kanıksadığı maskeli, eldivenli, beyaz tulumlu ilaçlama görevlileri domuz gribi vesilesiyle bir kez daha günlük yaşama karıştı. İstanbul Atatürk Havalimanı?ndaki taksiler, domuz gribi virüsüne karşı ilaçlandı. FOTOĞRAF: BAKİ TUĞLACI / AA

Domuz gribi ölümleri dün de sürdü. Sağlık Bakanlığı ölü sayısının 19'a ulaştığını açıkladı. İki şüpheli ölüm de inceleniyor. Çocukların 15 Kasım'dan sonra aşılanacak olması ise eleştiri konusu oldu

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, halk arasında Domuz Gribi olarak bilinen pandemik gripten ölenlerin sayısının 19’a yükseldiğini açıkladı.
Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, “Çeşitli illerde tedavileri sürdürülen dört vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu vefatlarla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 19 olmuştur” denildi. Şanlıurfa’da da domuz gribi olduğundan şüphelenilen biri çocuk iki hasta daha hayatını yitirdi. Bu kişilerden alınan örnekler Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi’ne gönderildi.
Aşı konusundaki tartışmalarsa, hafiflese de sürüyor. Milli Pediatri Derneği İzmir Şube Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zafer Kurugöl, domuz gribi salgınında risk grubunda yer alan çocuklara aşılamada geç kalındığını savundu. Prof.Dr. Kurugöl, “Hükümetin söylediği; çocukların 15 Kasım, hatta ay sonu aşılanacakları. Ay sonu geç, bir an önce çocuklara aşı yapmak lazım. Salgın aritmetik değil, geometrik ilerliyor. Ay sonu beklenirse iş işten geçmiş olacak, çünkü hastalığı geçirmiş olacaklar ” dedi.
Prof. Dr. Zafer Kurugöl, domuz gribi aşısının bir salgın aşısı olduğunu, bu nedenle de her aşıda yapılması gereken uzun süreli çalışmaların bu aşıda yapılamadığını hatırlattı. Bunun bir takım şehir efsanelerine yol açtığını söyledi:
“Türkiye’deki aşı için konuşuyorum. Bu aşıda suçlanan adjuvan (kullanılan aşının koruyucu gücünü kuvvetlendiren maddeler) var ya aynısı mevsimsel grip aşısında da kullanılıyor. Mevsimsel grip aşısı yıllardır dünyada uygulanıyor, 40 milyon kişiye uygulandı. Bu aşının güvenilirliğini tartışmak yersiz, zaman kaybı. Önemli olan kimlere yapılacağı. Herkese yapılmalı mı? Salgını durdurmak için herkesi aşılamaya da gerek yok. Bir grubu aşıladığınız takdirde salgını önleyebilir, etkili olabilirsiniz. Öncelikle risk grubunu yapmalısınız.”

‘Çocukların çoğu domuz gribi’
Prof. Dr. Kurugöl uyardı: “Amerika’daki, dünyadaki verilere göre bu hastalığın en çok etkilediği insanlar çocuk grubu. Hastalık 18 yaş altında sık görülüyor. Özellikle 0-4 yaş grubunda ağır seyrediyor. Türkiye’de ölenler içinde çocuk fazla, bu çocukların bir çoğu altta yatan hastalığı olan çocuklar. Poliklinikte çok vaka görüyoruz. Ortalığı karıştırmamak için üst solunum yolu enfeksiyonu diyor, geçiyoruz ama, çoğu domuz gribi.” (Radikal, dha)