Domuz gribinden 3. ölüm

Diyarbakır ve Konya'da iki kadın hayatını kaybetti. Böylece domuz gribinden ölenlerin sayısı 3'e yükseldi

KONYA/DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne erken doğum teşhisi ile yatırılan 34 yaşındaki Beşire Bozkurt, domuz gribinden yaşamını yitirdi. Bozkurt’a virüsün doğum için geldiği hastanede bulaştığı ileri sürüldü. Sağlık Bakanlığı, Konya'da kronik hastalığı bulunan 37 yaşındaki bir kadının, domuz gribinden hayatını kaybettiğini bildirdi. Böylece domuz gribinden ölenlerin sayısı üçe yükseldi.

 

 

KONYA'DA 37 YAŞINDAKİ KADIN ÖLDÜ

 

Sağlık Bakanlığı açıklamasında şöyle denildi; ´Tedavisi hastanelerde sürdürülmekte olan laboratuvar teyitli pandemik A(H1N1) grip vaka sayımız 16Ædır. Bunlardan durumu ağır olan 3 hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir. Konya´da, altta yatan kronik hastalığı bulunan 37 yaşında bir bayan vatandaşımız hastaneye yatırıldığı gün hayatını kaybetmiş ve alınan numunede pandemik A(H1N1) pozitif bulunmuştur. Pandemik gripten vefat eden toplam kişi sayısı 3´e yükselmiştir. 2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri gerekmektedir.
Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.

 

 

ERKEN DOĞUMA GİTTİ; YAŞAMINI YİTİRDİ

 


Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 4 gün önce erken doğum teşhisiyle götürülen 34 yaşındaki Beşire Bozkurt, domuz gribi virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi. İddiaya göre, doğum sancıları tutan Bozkurt, 4 gün önce Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servisi’ne yatırıldı. Burada iki gün kalan Bozkurt, daha sonra fenalaşınca Yoğun Bakın Ünitesi’ne alındı.
Burada yapılan konrollerde Beşire Bozkurt’un domuz gribine yakalandığı belirlendi. Beşire Bozkurt, yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Beşire Bozkurt'un bebeği de kurtarılamadı. 

 

 

 

AİLESİ İSYANDA

 

 

 

 

Domuz gribi virüsünden yaşamını kaybettiği açıklanan Beşire Bozkurt'un yakınları isyan etti. Bozkurt'a domuz gribinin hastaneden bulaştığını öne süren yakınları konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.  Beşire Bozkurt'un cenazesi bu akşam saatlerinde yakınları tarafından alındı. Bozkurt'un amcası Ahmet Çiçek, yeğeninin bir hafta kadar önce yürüyerek hastaneye geldiğini belirterek, "Burada doğmunun yaklaştığını söyleyip hastaneye yatırdılar. Hiçbir şeyi yoktu. Bize öldükten sonra domuz gribi olduğunu söylediler. Eğer domuz gribi olmuşsa kesinlikle hastanede bulaşmıştır. Biz hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Yasal yolara başvuracağız, bu durumun sorumlulalarının cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.  Bozkurt'un cenazesi yakınları tarafından alınıp toprağa verilmek üzere Diyarbakır'ın Eğil İlçesi Balık Köyü'ne götürüldü (dha, aa)