Domuz gribinden ilk ölüm

Domuz gribinden ilk ölüm
Domuz gribinden ilk ölüm

Domuz gribi konusunda en kapsamlı tedbirleri alan ülkelerden biri Türkiye oldu. Hacı adaylarına camilerde seminer verilmişti.

Türkiye'de H1N1 virüsünden ilk ölüm gerçekleşti. Kimliği açıklanmayan hasta 29 yaşında bir genç ve zatürree teşhisiyle hastanede tedaviye alınmış

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, Ankara’da bir kişinin domuz gribinden öldüğünü duyurdu. Böylece domuz gribinden Türkiye’de ilk ölüm gerçekleşti. Bakanlık, 29 yaşındaki hastanın zatürree teşhisiyle hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Ancak, Bakanlık, ölen vatandaşın kimliği, cinsiyeti ve ölümün meydana geldiği hastane hakkında bilgi vermekten kaçındı.
Sağlık Bakanlığı’ndan dün akşam saatlerinde konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle dendi: 
“Pnömoni (zatürree) teşhisiyle Ankara’daki bir hastanemizde takip ve tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir vatandaşımız, gelişen ani solunum yetmezliği sebebiyle maalesef hayatını kaybetmiştir. Alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka, ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir.”
Açıklamada, dün akşam saat 20.00 itibarıyla Türkiye’de domuz gribi toplam vaka sayısının 958’e ulaştığı bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.”
Açıklamada, gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılmaya devam edileceği kaydedildi.

Karamsar senaryolar
İlk domuz gribi ölüm haberi, domuz gribi aşısını yaptırıp yaptırmamanın tartışıldığı günlerde geldi. Muhtemel salgının aralık ayında yayılmaya başlayıp şubat ayında zirve yapması bekleniyor. Milyar ile ifade edilen insanın kış boyunca enfekte olması mümkün. Yapılan simülasyona göre, domuz gribi virüsü hiçbir önlem alınmazsa, Türkiye’de enfekte olması beklenen insan sayısı 21 milyon. 21 milyon domuz gribi vakasından 8.8 milyonunun hastaneye başvurması bekleniyor. Başvuranlardan 96 bini hastaneye yatırılacak. Bunların da 15 bin 500’ü yoğun bakım hizmeti alacak. Bu süreçte 5 bin 300 kişinin ölmesi bekleniyor. Aşılama gibi önlemlerle enfeksiyon sayısı 1.8 milyonla sınırlı tutulabilecek. 7 bin 500’ü hastaneye, bunların da 1200’ü yoğun bakıma yatırılacak. Bu durumda 400 ölüm bekleniyor. Türkiye’de grip verisi tutulmuyor ancak mevsimsel grip sonucu her yıl 17 bin kişinin öldüğü ifade ediliyor. (Radikal)