Domuz gribinden ölenlerin sayısı bir haftada 112'yi buldu

Sağlık Bakanlığı, Pandemik gripten ölenlerin sayısının 353 olduğunu açıkladı. Domuz gribinden bir haftada ölenlerin sayısı 112'yi bulmuş oldu
Sağlık Bakanlığı, Pandemik gripten ölenlerin sayısının 353 olduğunu açıkladı. Bakanlık ayrıca ölenlerden 121’inin yaklaşık yüzde 35’inin 50 yaş altında daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişiler olduğunu da belirtti.
Bakanlık yaptığı açıklamada, halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 306 olduğunu ve 98 hastanın tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğünü ve 102 hastanın ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiğini bildirdi.
Bakanlık, hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanma olduğunu ve aşılamaların, aşı aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz olarak uygulandığını kaydederek, gebeler için temin edilen adjuvansız aşıların halen sadece gebe olanlara uygulandığını, bunların dışındaki gruplarda uygulanmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Son günlerde aşıya artan taleplerin tüm sağlık kuruluşlarında aşı yapılması suretiyle karşılandığını belirten Bakanlık, gebeler için temin edilen aşıların ise, gebe takiplerinin yapıldığı Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri, Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezleri ile belirlenmiş diğer sağlık kuruluşlarında yapıldığını kaydetti.
Gebelere, 6 ay?50 yaş arasındaki tüm vatandaşlara ve 50 yaşın üstündeki kronik hastalığı olanlara, ayrıca kritik kamu hizmetlerinde görev yapan kişilere yaş sınırlaması olmaksızın aşı uygulamasına devam edildiği de bildirildi. Bakanlık ayrıca 10 yaş altında olup ilk aşı dozlarının üzerinden en az 3 hafta geçmiş olan çocukların da, ikinci doz aşılarını yaptırmalarının önem arz ettiğini de bildirdi.
Bakanlık ayrıca, okul çağında olan ve velileri tarafından aşılanmaları uygun görülen çocukların okullarda aşılanmalarına sağlık ekiplerince devam edildiğini de söyledi. (ANKA)