Domuz gribinden ölüm sayısı 415'e çıktı

Domuz gribinden ölüm sayısı 415'e çıktı
Domuz gribinden ölüm sayısı 415'e çıktı

Akdağ Kızılay?ın kan bağışı kampanyasında konuştu.

Domuz gribi nedeniyle son dört günde 62 kişi daha hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı 'Aşılanın' çağrısını yinelerken Bakan Akdağ, 'Elde yeterli aşı var' dedi

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısının 415’e yükseldiğini duyururken, başta hamileler olmak üzere vatandaşlara bir kez daha aşı yaptırmaları çağrısında bulundu. Sağlık Bakanı Akdağ da elde yeterli grip aşısı bulunduğunu vurguladı.
Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, pandemik gripten ölenlerin sayısının son dört günde 62 ölümle birlikte 415’e çıktığı, pandeminin başlangıcından itibaren ölenlerden 27’sinin ise gebe veya lohusa olduğu belirtildi. Hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşılanmak olduğu kaydedilen açıklamada,  “Gebe ve lohusalarımız aşılamada öncelikli gruplar arasında yer almaktadır. Aşı, aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerimizde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın herhangi bir tereddüt göstermeden  aşılarını yaptırmaları, riskli gruplar başta, okul çağı çocuklarımızın aşılanmalarına hassasiyet göstermeleri gerekmektedir” denildi. 

‘1 milyon iyi insan’ arayışı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da dün Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali’yle birlikte, Kızılay Genel Merkezi’nde ‘1 Milyon İyi İnsan Aranıyor’ kampanyasının 2009 yılı sonuçları toplantısına katıldı.
 1957 yılında Kızılay’ın bir yılda topladığı 3 bin 997 ünite kan bağış sayısının 2005’te 342 bin 146’ya, 2009’da 850 bin üniteye çıktığı bildirilirken “Türkiye’nin yıllık ihtiyacı 1 milyon 800 bindir” denildi.   Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, “Çağdaş ülkelerde neredeyse Türkiye’nin beş katı kadar gönüllü kan vericisi bulunmaktadır” diye konuştu. Sağlık Bakanı Akdağ ise “Kan bağışı yapıldığında domuz gribine yakalanmak kolaylaşır mı?” sorusu üzerine şu bilgileri verdi:
“Düzenli kan vermek, kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu grip ya da herhangi bir duruma karşı  hazırlık açısında da aslında dezavantaj değil, avantajdır. Kan verirseniz güçsüz kalırsanız şeklindeki bir dedikodu, vatandaşın kan vermesini engeller veya azaltır. Halbuki bilimsel gerçek bunun tam tersidir. Grip hastalığında virüs insan vücudunda yaklaşık 10 gün dolaşır. Bunun dışında hasta zaten virüs taşımayan kişidir. Grip virüsü insanın vücudunda sürekli kalan bir virüs değildir. Gelir ve hastalığı yapar, gider. Hastalık sırasında zaten kan alınmaz.”
“Aşı yaptırmak isteyen kişi sayısının arttığı, ancak bazı sağlık ocaklarında aşı kalmadığı” iddiası hatırlatılınca aşılanma konusunda çok ciddi bir talep artışı olduğunu belirten Akdağ, “Bu talepleri karşılayacak aşı miktarlarına da sahibiz. Bazen  dağıtımla ilgili geçici bir eksiklik meydana gelmiş olabilir” dedi. (Radikal)