Domuz gribinden ölüm sayısı 93'e çıktı, 280 kişi hastanede, 59 kişinin durumu ağır

WHO: 65 milyon aşılandı, aşı güvenli
İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı Türkiye’de domuz gribinden ölenlerin sayısının 93’a çıktığını açıkladı. 280 kişi hastanede, 59’unun durumu ağır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise dünya yüzünde hükümetler tarafınodan domuz gribine karşı aşılananların sayısının  65 milyonu aştığını açıkladı. WHO yetkilisinin yaptığı açıklamada “Domuz gribi aşısı mevsimsel grip aşısı kadar güvenli. H1N1 aşısı olduktan sonra hayatını yitiren birkaç kişi oldu, ancak araştırmalar bu ölümlerin domuz gribi aşısına bağlı olmadığını gösterdi” denildi.  (Radikal)

Türkiye Kosova’ya 5 bin doz aşı yolladı
PRIZREN - Kosova’da bir hafta içinde 68 domuz vakası görülmesi tedirginlik yarattı. Kosova Sağlık Bakanlığı Dünya Sağlık Örgütü’nden 200 bin doz domuz gribi aşısı istedi. Talebe henüz yanıt gelmezken Kosova’nın imdadına Türkiye yetişti. Kosova Sağlık Bakanı Alus Gasi Türkiye’nin, ülkeye 5 bin doz aşı yolladığını söyledi. Türkiye ülkeye aşı yardımı yapan ilk ülke oldu. (dha) 

İnadına aşı, sonuna kadar isyan!
ANTALYA - CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a inat, domuz gribi aşısı yaptırdı! Akaydın, “Sağlık Bakanı’nı fırçalayan Başbakan Erdoğan, ‘Ben ve ailem domuz gribi aşısı olmayacak’ dedi. Ben de, Başbakan aşı olmak istemediğine göre bunda vardır bir hayır diyerek aşımı yaptırdım, kendimi garantiye aldım” dedi! (Radikal)

Mahkûmlar da aşı grubuna alınsın
ANKARA - Domuz gribiyle ilgili aşı tartışmaları devam ederken, Meclis, cezaevlerinde bulunan mahkûmlar için devreye girdi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Sağlık Bakanlığı’ndan başvurarak domuz gribine karşı cezaevlerinde bulunan 117 bin tutuklu ve hükümlünün de aşılamada öncelikli gruba alınmasını istedi. TBMM’deki sağlık personeli önceki gün aşılanmaya başlandı. Gelecek pazartesinden itibaren de isteyen milletvekilleri ve diğer personelin aşılanmasına başlanacak. (Radikal)

Bak postacı geliyor
ANKARA - Domuz gribine karşı aşılanmak isteyen postacılara aşı yok, maske var. Türk-Haber Sen’in postacı ve gişe görevlilerinin aşılanması isteğine rağmen, sadece PTT yönetimi maske dağıtılmasını kararlaştırdı. (Radikal)