Domuz gribinden üç günde 46 kişi öldü

Domuz gribinden ölüm sayısı 241'e yükseldi. Ölenlerin üçte biri sağlıklı kişilerdi. Sağlık Bakanlığı hamilelerin aşılanmasına 7 Aralık'ta başlanacağını açıkladı

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, domuz gribinden ölenlerin sayısının 241’e çıktığını bildirdi. 30 Kasım’da yapılan bir önceki açıklamada kayıp sayısı 195’ti. Hastalıktan üç günde 46 kişi öldü. Dün yapılan son açıklamada şöyle denildi:
“Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 241 olmuştur. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 223’tür. Bunların 86’sının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 62 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir. Vefat edenlerin 85’i (yüzde  35) 50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerdir. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Aşı aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerimizde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.
Bilindiği gibi; örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrencilerimizin aşılamalarının aralık ayı içerisinde yapılacağı daha önceden duyurulmuş idi. 24.11.2009 tarihli basın açıklamamızda ise; Pandemi Yürütme Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, aralık ayındaki okul aşılamalarına kadar arzu eden velilerimizin çocuklarını sağlık kurumlarımıza getirerek aşılatabileceği de duyurulmuştu. Aşılarını yaptıramayan çocuklarımızın aşılarının okullarında yapılmasıyla ilgili planlama çalışmaları devam etmektedir.
Gebelerde kullanılacak olan aşının uygulamasına 7 Aralık 2009 Pazartesi günü başlanacaktır. Hastalık gebelerde ağır seyredebilmekte ve ölüm riskinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bütün gebelerimizin aşılanma konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.
İlk aşı dozu uygulanmış olan dokuz yaş ve altı çocuklarda birinci dozdan en az üç hafta sonra ikinci bir doz aşı uygulaması gerekmektedir. Bu nedenle, ilk aşı dozu sonrasında bu süreyi dolduran çocuklarımızın velileri, en yakın sağlık kurumuna aşı kartlarıyla birlikte başvurarak çocuklarının ikinci doz aşılarını yaptırabileceklerdir.”
Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, ölümlerin en fazla görüldüğü il Ankara oldu. Ankara 34 ölümlü va ile başı çekerken, onu İstanbul 30, Konya 24 ölümle izliyor. (Radikal)