Domuz gribine karşı 20 milyon doz aşı yolda

ANKARA - Türkiye çapında 10 milyon kişiyi domuz gribine karşı aşılama kararı alan Sağlık Bakanlığı’nın sipariş ettiği aşılardan ilk 10 milyon dozu yıl sonuna kadar, kalan 10 milyon doz ise 2010 başında bakanlığın elinde olacak.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, insan üzerinde denemelerine başlanan ve sonbaharda piyasaya çıkması beklenen domuz gribi aşısından 20 milyon doz sipariş verdiklerini söyledi. Domuz gribi aşısına, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere göre daha zor ulaşacağı tartışmalarını değerlendiren Buzgan, “Bu doğru ama biz bu yönden şanslıyız. Çünkü aşı üreticileriyle çok önceden ön anlaşmalar yaptık. Aşı üretim bandından çıkar çıkmaz Türkiye buna ulaşan ilk ülkelerden birisi olacak” dedi.
Domuz gribi aşısının, mevsimsel grip aşısı gibi tek değil iki doz halinde uygulanacağını anlatan Buzgan, aşının ilk etapta hacı adayları ve hamilelerin yanı sıra kalp, karaciğer, şeker gibi kronik rahatsızlığı olanlarla sağlık personeline yapılacağını söyledi. Buzgan, “Tüm toplumun aşılanmasına da gerek yok” dedi. İlk partideki 10 milyon dozluk aşının bu yılın sonuna kadar, kalan 10 milyon dozluk ikinci partinin ise 2010 başında ellerinde olacağını kaydeden Buzgan, aşının belirlenen gruplara ücretsiz yapılacağını söyledi. (aa)