'Dön' çağrısına uyan ilk Ermeni ben olacağım

Diyarbakır ’da dünyaya gelen, İstanbul ve ardından da 1992 yılında Amerika’ya yerleşen Ermeni udi sanatçı 55 yaşındaki Yervant Bostancı, 21 yıl aradan sonra Diyarbakır’a dönme kararı aldı. Dönüşünde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in çağrılarının etkili olduğunu söyleyen Bostancı, “Çağrılara kulak verip uyan ilk Ermeni olacağım” diyor.
Diyarbakır’da Türkler, Kürtler, Ermeniler, Yahudilerin bir arada yaşadığı, kitaplara da konu olan ‘Gavur Mahallesi’nde ‘Puşici Yakup’un oğlu olarak doğan Yervant Bostancı, ilk ve ortaokulu Diyarbakır’da okudu. Bostancı, 1976’da göç ettiği İstanbul’da Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde ut dersi verdi, ve sahneye çıktı. Amerika’ya 1992’de gitti. 21 yıl Los Angeles’ta gazinolarda sahneye çıktı. Ermenice, Türkçe ve Kürtçe türküler söyledi. 

Hasretle ölüyorlar 
Yazar arkadaşı Şeyhmus Diken, udi Bostancı’nın yaşamını konu alan ‘Ula Fılle (Hıristiyan) Hoş Geldin’ isimli bir kitap yazdı. Bostancı kitabın imza günü için Diyarbakır’a geldi. Mahallesini, vaftiz edildiği Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ni gezdi. “Yüreğimi buradan koparamadım” diyen Bostancı, “ İnsanlar doğdukları yerlerde ölmeli. Ben de ölmeye geldim. Hazirana kesin dönüş yapacağım. Gidenler memleket hasretiyle ölüyor. Bakan Çelik ve Baydemir’in çağrılarına kulak verip içten davetlerine uyarak ülkeye dönen ilk Ermeni olacağım” dedi.