Don Kişot aslında Köroğlu'ymuş!

Don Kişot aslında Köroğlu'ymuş!
Don Kişot aslında Köroğlu'ymuş!
Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Halit Karatay, İspanyol yazar Miguel De Cervantes'in ünlü eseri 'Don Kişot'u yazarken Köroğlu Destanı'ndan etkilendiğini savundu. Karatay, "İki eserde de ortak motifler var. Zalimin karşısında olma durumu söz konusu. Yardımcılar, çalgılar, eşler, karşı çıkılan kişiler hepsi aynı" dedi.

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Halit Karatay, İspanyol yazar Miguel De Cervantes'in ünlü eseri 'Don Kişot'u yazarken Köroğlu Destanı'ndan etkilendiğini savundu. Karatay, "İki eserde de ortak motifler var. Zalimin karşısında olma durumu söz konusu. Yardımcılar, çalgılar, eşler, karşı çıkılan kişiler hepsi aynı" dedi. 
Geleneksel Türk kültüründe her zaman zalimin karşısında olan bir kahramanın olduğunu söyleyen Karatay, "Bu da karşımıza Köroğlu olarak çıkıyor. Alaycı dönüştürüm tekniği ile Miguel De Cervantes Don Kişot'u İstanbul 'da oluşturmuştur. Burada Köroğlu Kahvesi'ne gittiği söylenen Cervantes, Köroğlu Destanı'nı dinleyerek eserini oluşturmuştur. Bunu, eserinde bulunan Köroğlu izlerine bakarak rahatlıkla söylüyoruz. Kahramanlar, yardımcılar, olay ve bütün motifler birbiriyle aynı" şeklinde konuştu.
Haçlı seferleri nedeniyle Doğu kültürü ile tanışan Avrupalı maceraperestlerin, dinlediği hikaye ve efsaneleri kendi coğrafyalarına taşıdığını belirten Karatay, "Bu seferlerde büyük bir coğrafyada anlatılan Köroğlu Destanı ile karşılaşma ihtimali çok yüksek. Bunu Robin Hood eserinde de görüyoruz. Oradaki yardımcı kahramanlar, karşı çıkılan zalim, eş ve sevgili Köroğlu Destanı ile aynı özellikleri taşıyor" ifadelerini kaydetti.
Batı 'nın Doğu kültüründen edindiği zenginliği, kendi içinde yeni bir tarzda oluşturarak dünyaya duyurduğunu söyleyen Karatay, "Maalesef biz çocuklarımıza destanlarımızı öğretmiyoruz. Onlara Robin Hood okutuyoruz. Oysa hem o hem de Don Kişot, özü itibarı ile Köroğlu Destanı'ndan etkilenmiştir" diye konuştu.
7 Ekim 1571 tarihinde Korint Körfezi'nde yapılan İnebahtı Deniz Muharebesi’nde Osmanlı'ya karşı savaşan haçlılar arasında bulunan İspanyol yazar Miguel De Cervantes'in, "Yüzyılların gördüğü en büyük savaş" olarak nitelendirdiği İnebahtı Deniz Muharebesi'nde esir düştüğünü belirten Karatay, "1571'de Osmanlı donanmasıyla yapılan İnebahtı Deniz Savaşı'na katılan Marquesa adlı kadırgada bulunan Cervantes, iki defa göğsünden yaralandı. Bir top güllesiyle de sol elini kaybetti. Tarihi kaynaklara göre Tophane'deki Kılıç Ali Paşa Camii inşaatında duvar işçisi olarak çalıştırılan Cervantes, beş senelik esaret hayatından sonra ülkesine döndü. Bu beş yıl içerisinde İstanbul'da esir olan ünlü yazar, burada dinlediği halk masalları ve Köroğlu Destanı'ndan etkilenerek Don Kişot'u yazdı" dedi. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/116085511608552

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Arastirmadan soylemeyin lutfen.. - AmericanTurkish

  Miguel De Cervantes Cezayir korsanlari tarafindan 1575 de kacirildi.Cezayir'de yasayan Yunanli Dali Mami'nin kolesi olarak yasadi, ta iki Ispanyol papazi, anne ve babasi gereken parayi saglayip, onun ozgurlugunu satin alincaya kadar. Ali Pasa cami'de duvar ustasi olarak calismismis, Istanbul'da 5 sene yasamismis. Koroglu efsanesini duyup Don Kisot'u bundan yola cikarak yazmismis falan cok yanlis ifadeler.Illaki batinin her onemli eserine, bulusuna, bilimine Islam dunyasindan bir etkilesim eklemek, bindirmek bence "asagilik kompleksinden" baska hic bir sey degil. Islam medeniyetinin yeri de bati medeniyeti de tarihde guvenilir kaynaklarla yerini bulmus konular. Cervantes'i rahat birakiniz. Elinizde kaynak olmadan, ispat edemeyeceginiz konularda bol keseden ahkam kesmeyiniz derim.

  Öf! - user1107643

  Öf be, bi tükenmediniz! Akliniz fikriniz böyle sacma sapan seylere calisiyor arkadas!