Dondurma gaymak dondurmacı kahraman

Muğla'dan, tüm rolleri halkın paylaştığı 'Dondurmam Gaymak' filminin ardından, bir 'kahraman dondurmacı' öyküsü geldi. Bodrum'un Karaada açıklarında alabora olan küçük polyester bota tutunan biri çocuk dört kişiyle...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Muğla'dan, tüm rolleri halkın paylaştığı 'Dondurmam Gaymak' filminin ardından, bir 'kahraman dondurmacı' öyküsü geldi. Bodrum'un Karaada açıklarında alabora olan küçük polyester bota tutunan biri çocuk dört kişiyle, ters dönmüş botun üzerinde duran üç köpeği, denizde tekneyle dondurma satan Serkan Akın kurtardı. Akın, yaklaşık iki saat denizde yaşam mücadelesi veren kazazedeleri botuna alarak Bodrum'a getirdi.
Bodrum'da yat işletmeciliği yapan Oktay Girgin, geçen çarşamba günü, İstanbul'dan tatile gelen akrabaları Aliye Kaçar, Gülgün Talat, altı yaşındaki Ali Talat ve üç köpeğiyle dört metrelik küçük polyester bota binerek Gümbet'ten denize açıldı.
Ilıcası ve mağarasıyla ünlü Karaada açıklarına geldiklerinde aniden fırtına çıktı. Bot dalgaların etkisiyle alabora olunca içindekiler de denize düştü. Can yelekleri olmayan Girgin ve akrabaları botun kenarına tutundu. İki saat boyunca denizde kurtarılmayı bekleyen Girgin ve akrabalarının imdadına, bir dondurma firmasının denizde botlarla dondurma satan grubunda çalışan Serkan Akın yetişti. Bodrum'a geri dönerken ters dönmüş, açığa doğru sürüklenen bir botun üzerinde üç köpek gördüğünü belirten Akın, olayı şöyle anlattı:
"Fırtınadan sonra Bodrum'a dönerken, köpekleri görünce bota doğru yöneldim. Bota yaklaşınca biri bayılmak üzere olan iki kadın, bir çocuk ve bir erkek gördüm. Önce çocuğu, ardından erkeği bota aldım. Kadınları da güçlükle tekneye çıkarabildik. Köpekleri de bota aldıktan sonra güç de olsa dört mil uzaktaki Bodrum'a dönmeyi başardık. Durumu Sahil Güvenlik ekiplerine ve ilgili makamlara bildirdim."
Hayatta kalmalarının mucize olduğunu belirten Oktay Girgin de, "Aniden çıkan fırtınada botumuz alabora oldu. Fırtınanın etkisiyle açığa sürüklenmeye başladık. Artık gücümüz tükeniyordu ki Serkan Akın yetişti" dedi.
Dondurmacının bağlı olduğu Toker Gıda Limited Şirketi, Serkan Akın'ı özel olarak ödüllendireceklerini açıkladı. Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanvekili Arif Yılmaz da kahraman dondurmacıya ödül olarak plaket vereceklerini belirtti.