Dondurmaya dikkat

Uygun ortamlarda üretilen ve satılan dondurmaların besleyici değeri yüksek gıda grubunda yer aldığını belirten Sağlık Bakanlığı, açıkta satılan dondurma ve buzlu içeceklerin tüketilmemesi uyarısında bulundu.

ANKARA - Uygun ortamlarda üretilen ve satılan dondurmaların besleyici değeri yüksek gıda grubunda yer aldığını belirten Sağlık Bakanlığı, açıkta satılan dondurma ve buzlu içeceklerin tüketilmemesi uyarısında bulundu. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında, sağlıksız koşullarda üretilen ve satılan dondurmalarda bakterilerin kolaylıkla üreyebildiği belirtilerek, güvenilir olmayan yerler ve sokak satıcılarından alınan dondurmaların, insan sağlığını tehdit ettiği vurgulandı. Açıkta satılan dondurma ve buzlu içecekler tüketilirken dikkatli olunması istendi.
Açıklamada, dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesinin önemine değinilerek, şu uyarı yapıldı: "Paketlenmiş dondurma ve buzlu gıdalar tüketilirken paket üzerindeki etiket okunmalı, Tarım Bakanlığı üretim izninin olup olmadığına ve son kullanma tarihine dikkat edilmeli, izinsiz ürünler satın alınmamalı. Soğutucuların yeterli soğuklukta olması da göz ardı edilmemeli. Sağlıksız ve hijyenik şartlardan uzak dondurma ve buzlu ürünlerin tüketimi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır."
Uygun ortamda satılan dondurmanın, besleyici değeri yüksek gıda grubunda yer aldığı belirtilen açıklamada, protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve sodyum gibi mineralleri içerdiği bilgisi verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7505507505500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.