Donetsk polisi Doronkina, Türkçe dersinde!

Donetsk polisi Doronkina, Türkçe dersinde!
Donetsk polisi Doronkina, Türkçe dersinde!
Ukraynalı polis Alona Doronkina, ülkesinde iç savaş çıkınca İzmir'e geldi, Gediz Üniversitesi'nde Türkçe öğrenmeye başladı.

İZMİR - Gediz Üniversitesi Türkçe Eğitim Merkezi öğrencilerinden biri de Ukraynalı Alona Doronkina oldu. Bir yıl öncesine kadar Ukrayna'nın Donetsk şehrinde polislik yapan 22 yaşındaki Doronkina'nın yaşamı, ülkesindeki iç savaşla değişti. Çatışmaların en yoğun yaşandığı yerlerden olan Donetsk'te her gün ölümle burun buruna geldi. Savaşın acı yüzüne tanıklık eden Doronkina, çareyi İzmir'de yaşayan ablasının yanına gelmekte buldu. 

Alona Doronkina, şimdi Gediz Üniversitesi'nde Türkçe eğitimi alıyor, hem İzmir'e alışmaya hem de savaşın izlerini zihninden silmeye çalışıyor. Burada mutlu olduğunu dile getiren Doronkina, “Ukrayna'da kalmam imkansız hale gelmişti, gitmekten başka çarem kalmamıştı. İzmir'de kendime yeni bir hayat kurdum. Savaştan uzak olduğum için mutluyum ama orada bıraktığım yakınlarım için endişeliyim. Barışın ne demek olduğunu ve kıymetini savaşın ortasında kalıp Türkiye'ye geldikten sonra anladım" dedi. (DHA)