Dönmezer öldü

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 47 yıl hizmet veren Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer 86 yaşında hayatını kaybetti. TBMM'deki TCK, CMUK ve
İnfaz Yasası tasarılarını, Dönmezer'in yönettiği komisyon hazırlamıştı.

İSTANBUL - Aralarında bakanların, akademisyenlerin ve ünlü avukatların da bulunduğu binlerce hukukçuyu yetiştiren, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi'nde 47 yıl hizmet veren Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer, dün sabah saat 05.00 sıralarında Gayrettepe'deki evinde yaşamını yitirdi.
Prof. Dönmezer için, yarın saat 10.30'da İÜ'de tören düzenlenecek. Dönmezer'in cenazesi, daha sonra Fatih Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Edirnekapı Şehitliği'nde defnedilecek.
Dünya tanıyor
1942'de İstanbul Üniversitesi Ceza Hukuku Doçentliği'ne atanan, 1946-1948 yıllarında Amerika Illinois Üniversitesi'nde araştırıcı olarak çalışan Dönmezer, 1949 yılında profesör, 1957 yılında ise ordinaryüs profesör oldu.
1943 yılında İÜ Hukuk Fakültesi Kriminoloji Enstitüsü'nün kurulması çalışmalarına katılan ve bölümün kurumsallaşmasını sağlayan Sulhi Dönmezer, 1985'te emekli olduktan sonra Türkiye' nin yanı sıra Fransa, Hollanda, Portekiz, ABD, İran ve Pakistan'da çeşitli üniversitelerde ders verdi.
Yasalarda imzası var
Sulhi Dönmezer, 1950-2001 yılları arasında Başbakanlık, Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları tarafından istenen çok sayıda hizmeti yerine getirdi, çok sayıda kanunun hazırlanmasında görev aldı. Dönmezer'e, Aydınlar Ocağı tarafından da 'Şeyhül Müderrisin' (Hocaların hocası) unvanı verildi.
Meclis'te bekleyen TCK, CMUK ve İnfaz Yasası tasarıları da Dönmezer'in başkanlığını yaptığı komisyon tarafından hazırlandı. Dönmezer, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan'ın idam edildiği davada da bilirkişilik yapmıştı. 53 yıldır Merih hanımla evli olan Dönmezer'in iki çocuğu,
iki de torunu var. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın birer başsağlığı mesajı yayımladığı Prof. Dönmezer'in ölümü, hukuk dünyasında da büyük üzüntü yarattı.
Avukat Zuhal Dönmezer Çakıroğlu (Prof. Dönmezer'in kızı): O, benim de hocamdı. Bana hep, 'Kızım, ağaçlar ayakta ölür, ben de öyle öleceğim' derdi, öyle oldu. Hep azimliydi, iyileşip devam etmek istediği çok projesi vardı. Türkiye için büyük kayıp.
Prof. Dr. Feridun Yenisey (Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi): TCK, CMUK ve İnfaz Yasa tasarılarının geciktirilmesi nedeniyle eski hükümetlere kızgındı. Hazırladığı yasa tasarıları, yargının altyapısını oluşturuyor. Tasarılar yürürlüğe girdiğinde Türk adaleti
İsviçre saati gibi çalışacak, duruşmalar kısa sürede bitecek. İşte hocayı esas o gün anacağız.
Prof. Dr. Aysel Çelikel (Eski Adalet Bakanı): Gençlerden daha üretkendi. Yeri doldurulamaz.
Aykut Cengiz Engin (İstanbul Başsavcısı): Ömrünün son günlerine kadar Türk hukukuna çok büyük katkılarda bulundu, hiçbir zaman emeğini esirgemedi.
Prof. Dr. Erdener Yurtcan (İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi): Keşke, TCK ve CMUK tasarılarının yasalaştığını görseydi.
Kazım Kolcuoğlu (İstanbul Barosu Başkanı): Hukukun gelişmesine ve eğitimine büyük katkıları olmuş hocaydı.