Dönüş çilesi başladı

Dönüş çilesi başladı
Dönüş çilesi başladı
Dönüş yoluna çıkan tatilciler, TEM otoyolunun Kocaeli kesiminde araç kuyrukları oluşturdu. İstanbul içinde trafik henüz çok sakin. Bin 400 görevliyle teyakkuza geçen İstanbul Emniyeti, özellikle Mahmutbey gişelerde trafiğin gece saat 02.00- 03.00 gibi yoğun olacağının beklendiğini açıkladı.

Ramazan Bayramı'nın son gününde yola çıkan tatilciler, TEM otoyolunun Kocaeli kesiminde yoğunluğa neden oldu.

TEM otoyolu ve D-100 karayolunun İstanbul istikameti İzmit ve Dilovası mevkilerinde ulaşım zaman zaman aksadı.

TEM otoyolu Gültepe mevkisinde durma noktasına gelen araç trafiği, Yenidoğan viyadüğünden sonra azaldı.

YOL DURUMUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

ARAÇLAR SU KAYNATTI, TESİSLER DOLDU TAŞTI

Bayram tatillerini İstanbul dışında geçirenler TEM Otoyolu İzmit geçişi Gültepe Rampası'nda trafiğin üç şeritten iki şeride düşmesi nedeniyle dönüş yolculuğu çileye dönüştü. Burada yoğunluk nedeniyle meydana gelen maddi hasarlı kazalar ve araçların su kaynatması nedeniyle trafik zaman zaman durma noktasına geldi. Gültepe Rampası aşıldıktan sonra, uzun süre mola veremeyen sürücülerin büyük bir bölümü ilk buldukları dinlenme tesisi ve akaryakıt istasyonuna girerek su, gıda ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. Buralardaki tuvaletlerde de uzun kuyruklar oluştu.

'ARABAM RAMPADA HARARET YAPTI'

Bayram tatilini ailece Ankara'da geçirdiklerini söyleyen Murat Özyılmaz, "Tatil dönüşümüz çileye dönüştü. İzmit'e kadar zaman zaman sıkışan trafikte geldik. Fakat İzmit'teki rampada dur kalk yapa yapa arabam hararet yaptı. Mecburen ilk dinlenme istasyonunda mola verdim. Burada bir iki saat dinlendikten sonra yolumuza devam edeceğiz. İstanbul'da saat kaçta oluruz bilemiyorum." dedi.

'HAVANIN DA SICAK OLMASI NEDENİYLE ZORLANDIK'

Trafiğin ağır gitmesi ve havanın da sıcak olması nedeniyle yolda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Bedriye Aktaş, "Adapazarı'ndaki arkabalarımızda bayram tatilimizi geçirdik. İzmit'e kadar çok rahat geldik. Fakat Gültepe Rampasında trafik durmaya başladı. Havanın da sıcak olması nedeniyle bunalınca dinlenme istasyonunda bir süre mola vermeye karar verdik. Trafik biraz daha hafifleyince yolumuza devam edeceğiz."

OTOGAR VE LİMANLARDA YOĞUNLUK ARTTI

D-100'de Bayramoğlu-Tuzla kavşak yönünde zincirleme trafik kazası nedeniyle, bir şerit trafiğe kapatıldı. Trafik yoğunluğu bu bölgede de artıyor.    

Trafikteki yoğunluğu fırsat bilen seyyar satıcılar, tatilcilere su ve dondurma satışı yaptı.

İSTANBUL HENÜZ SAKİN

İstanbul içinde trafik henüz çok sakin ama özellikle FSM ve Boğaziçi köprü geçişlerinde yoğunluğun akşam saatlerinde başlayıp, sabaha kadar sürmesi bekleniyor.

EMNİYET TEYAKKUZDA

Geçtiğimiz yıl yaşanan benzeri görüntülerin oluşmaması için harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bin 400 kişilik bir kolluk kuvvetiyle sahada görev yapacak. Konuya ilişkin bilgiler veren İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, bayram dönüşü trafikte istenmeyen durumların yaşanmaması için aldıkları önlemler hakkında açıklama yaptı. Çamlıca gişelerinde incelemelerde bulunan Metin Alper, bayram boyunca İstanbul’da 109 kazanın meydana geldiğini belirterek, “Bayram dönüşüyle ilgili trafik ekiplerimiz iş başında. Arife gününden beri çalışıyoruz. Bayramın 3’üncü gününe kadar İstanbul genelinde toplam 109 yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 207 vatandaşımız yaralandı, 2 vatandaşımız da hayatını kaybetti” dedi.

Gişelerde yoğun trafik oluşmasını engellemek adına önlemler aldıklarını kaydeden Alper, “Bu akşam dönüşlerin yoğun olacağını bildiğimiz için Çamlıca gişelerde, hem Mahmutbey gişelerde havadan destekli olarak uygulamamıza devam ediyoruz. Yaklaşık bin 400 polisimiz iş başında olacak. Esenler Otogarı’nda da önlemimizi artırdık. Geçen yıl 4 kilometreye yakın kuyruk oluşmuştu. Bu bayram bunların yaşanmaması için ekiplerimiz otogarda kamp kurmuş durumda” diye konuştu.

MAHMUTBEY GİŞELER...

Alper, gece saatlerinde trafiğin yoğunlaşacağını belirterek, “Özellikle Mahmutbey gişelerde trafiğin gece saat 02.00- 03.00 gibi yoğun olacağını düşünüyoruz. Bağdat Caddesi’nde yaklaşık 10 gündür seri uygulamamız devam ediyor. Toplam bin 125 adet ceza uygulandı araçlara. 18 sürücümüzü mahkemeye sevk ettik, akıl sağlıklarının yerinde olup olmadığının tespiti için. 51 sürücünün belgesine el koyuldu. 18.00 itibariyle helikopterimiz havada olacak. Özellikle göremediğimiz kısımlardaki trafiği bize anlık bir şekilde bildirecek” şeklinde konuştu.