Dönüş maratonu başladı

Dönüş maratonu başladı
Dönüş maratonu başladı

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde dönüş çilesi dün başladı. Dönüşü olumsuz hava koşulları da etkiledi. İstanbul ’da yağmur yol kesti, Anadolu yakasında etkili olan sağanak yağış derelerin taşmasına yol açtı. Ümraniye’de önceki gün su yılanlarının ortaya çıktığı dere yatağı dün bir kez daha taştı. Bayram tatilinde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne gelenler duraklara sığındı. Kartal-Pendik arasındaki D-100 Karayolu aşırı yağış ve su baskınları nedeniyle trafiğe kapandı. Aşırı yağıştan toplu taşıma araçları da etkilendi. Arıza yapan toplu taşıma araçlarında bulunan vatandaşlar yollarına yaya devam etmek zorunda kaldı. Bursa’da da etkili sağanak nedeniyle kentin özellikle kenar mahallelerindeki bazı evlerin bodrum katlarını su basarken 2 katlı metruk bir evin de çatısı çöktü. Evini su basan vatandaşlar, itfaiye ve polis ekiplerinden yardım istedi. Yağmur sularının yollarda birikmesi nedeniyle sürücüler de araçlarıyla güçlükle ilerleyebildi.

Feribot geri dönmek zorunda kaldı

Dönüş yolculuğuna çıkan tatilciler, Çanakkale iskelesinde ve şehir içinde yoğunluk yaşattı. Lapseki’de 3 kilometreyi bulan uzun kuyruklar oluşturdu. Tatilcilerin dönüşlerinin hafta sonu daha yoğun olması bekleniyor. Yenikapı-Bursa seferini yapan Osman Gazi feribotu, Marmara Denizi’ndeki şiddetli rüzgâr nedeniyle Yalova iskelesine yanaşamadığı için Yenikapı iskelesine döndü. İDO dün Yalova-Kartal-Yenikapı arasındaki bazı feribot seferlerini iptal etmek zorunda kaldı.

17 mahalle bu duruma ne diyecek?

Adana’da Valilik Kavşağı’ndaki demiryolu altgeçidi, su dolduğu için trafiğe kapatıldı. Altgeçit girişindeki ‘17 mahallenin yağmur suyu sorununu çözdük’ tabelası dikkat çekti. Ana arterler ve ara sokaklarda oluşan su birikintileri ise sürücü ve yayalara zor anlar yaşattı. Antalya’da ise önceki günkü şiddetli yağışın ardından tatilciler, açan güneşin tadını sahilde vakit geçirerek ve denize girerek çıkardı. Antalya’da dün hava sıcaklığı 22, deniz suyu sıcaklığı ise 25 derece ölçüldü.