Dönüş yollarında çile vardı

Bayram tatili dönüşünü son güne bırakanların yolculuğu zorlu geçti. Bolu, Düzce ve Yalova'da uzun kuyruklar oluşurken, yağmurun etkisiyle çok sayıda trafik kazası meydana geldi. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), tatilin son günü arabalı vapur sayısını sekizden 11'e çıkardı. Erzurum'daki kazada bir aileden dokuz kişi, Bandırma'da ise dördü aynı aileden, beş kişi hayatını kaybetti. Beş günlük tatilin bilançosu ağır: 81 ölü, 442 yaralı.

BOLU/YALOVA/BALIKESİR/ERZURUM - Şeker Bayramı tatili dönüşünü son güne bırakanların yolculuğu çileye dönüştü. Bolu, Düzce ve Yalova'da uzun kuyruklar oluşurken, yağmurun etkisiyle çok sayıda trafik kazası meydana geldi. Erzurum'da bir aileden dokuz kişi hayatını kaybederken, Bandırma'da ise dördü aynı aileden, beş kişi öldü. Beş günlük tatilin bilançosu ağır: 81 ölü, 442 yaralı.
Gişeler yoğundu
Bolu Dağı'nda dün sabah sis ve yağmur etkili olurken, tatilciler Tem otoyolu Abant gişelerinde büyük yoğunluk yaşadı. Yoğunluk ve araçların kayması sonucu meydana gelen maddi hasarlı kazalar sonucu 3 kilometreyi bulan araç konvoyu oluştu.
Abant gişelerinin önündeki konvoy, gişelere bağlantıyı sağlayan yolu da geçerek Tem otoyoluna uzandı. İstanbul yönüne gidenler, saatlerce gişelerden geçebilmek için bekledi. Yaşanan yoğunluk üzerine trafik ekipleri, sürücüleri Abant gişelerinden önce bulunan Paşaköy gişelerine yönlendirdi. Bolu Dağı Düzce kesimi D-100 karayolunda da bayram tatilinden dönen sürücüler nedeniyle trafik yoğunluğu vardı.
Sürücüler, bayram süresince ücretsiz olan gişelerin, pazar günü ücretli olmasını eleştirdi. Bolu Dağı Bölge Trafik Müdürü İlhan Gündoğan, "Bugün (dün) ücretli geçiş nedeniyle gişelerin önünde yığılma oldu" dedi. Yalova' nın Topçular İskelesi'nde de, yine tatil dönüşü uzun kuyruklar meydana geldi. İDO, tatilin son günü sekiz olan arabalı vapur sayısını 11'e çıkardı.
Tatili Ege ve Akdeniz bölgelerinde geçirenlerin arabalı vapurları kullandığı Çanakkale'de yoğunluk yaşandı. Beş büyük anayolu birleştiren Afyonkarahisar'da da trafik çok yoğundu.
İki aile yok oldu
Tatil süresince alınan bütün önlemler ve yapılan tüm uyarılara karşın karayolları trafik kazalarıyla yine kana bulandı. Dün Erzurum-Çat karayolunda tam dokuz kişiyle yolculuk eden otomobilin, karşı yönden gelen yolcu otobüsüyle çarpışması sonucu bir facia yaşandı. Bayram ziyaretinden döndükleri öğrenilen 75 yaşındaki Ebubekir, 57 yaşındaki Nezehe, 12 yaşındaki Fatih, 9 yaşındaki Hatem, 8 yaşındaki Ömer Faruk, 3 yaşındaki Emirhan, 2 yaşındaki Eyüp, 40 yaşındaki Fatma ve otomobil sürücüsü 40 yaşındaki Vehbi Yüzügüldü hayatını kaybetti.
Bayram ziyaretinden dönen polis memuru 36 yaşındaki Musa Altınkaya idaresindeki otomobil ise Bandırma- Çanakkale karayolunun 17. kilometresinde karşı yönden gelen 41 yaşındaki Cevdet Köken'in kullandığı kamyonla çarpıştı. Otomobilde bulunan sürücü Musa Altınkaya, eşi 36 yaşındaki Hatice, kızları 12 yaşındaki Büşra ve 5 yaşındaki Beyzanur ile yanlarında bulunan Nurhan Aydoğan öldü.
Bilanço ağır
Arife günüyle birlikte beş günü bulan tatildeki trafik kazalarında toplam 81 kişi yaşamını yitirirken, 442 kişi yaralandı. Kazaların bilançosu şöyle: Arife günü 16 ölü, 48 yaralı; bayramın birinci günü 14 ölü, 191 yaralı; ikinci günü 10 ölü, 35 yaralı; bayramın son günü 13 ölü, 102 yaralı; tatilin son günü (dün) 20 ölü, 30 yaralı.


    http://www.radikal.com.tr/7623677623670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.