Dördüncü 'çocuğunu' boşanırken öğrendi!

Dördüncü 'çocuğunu' boşanırken öğrendi!
Dördüncü 'çocuğunu' boşanırken öğrendi!
M.B. isimli kadın, 3 çocuğunun babasına boşanma davası açtı. Ancak M.B., mahkemeye gelen nüfus kayıtlarında bir çocuğu daha olduğunu öğrendi. 4'üncü çocuğun, koca Z.B.'nin Moldovalı sevgilisinden olduğu ortaya çıktı. Z.B.'ye 'çocuğun soy bağını' değiştirmekten 3 yıl hapis istendi.

RADİKAL - Eskişehir'de yaşayan 3 çocuk annesi M.B., şiddetli geçimsizlik yaşadığı kocası Z.B.’ye boşanma davası açtı. 3 çocuğu olan M.B., boşanma davasına gelen nüfus kayıtlarında ise 4’üncü bir çocuğunun olduğunu öğrendi. M.B., kendisinin 3 çocuk doğurduğunu, 4’üncü çocuk olarak nüfusta üzerinde görünen Y.E.B.’yi kimin doğurduğunu bilmediğini söyledi. Mahkeme M.B. ile Z.B.’yi boşadı. Ancak boşanma davasında ortaya çıkan 4’üncü çocuğun peşini adli makamlar bırakmadı.

SOY BAĞINI DEĞİŞTİRMEKTEN 3 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Habertürk gazetesinden Sedef Şenkal Demir'in haberine göre, yürütülen soruşturmada çocuğun, koca Z.B.’nin Moldovalı sevgilisinden dünyaya geldiği belirlendi. Z.B.’nin, Moldovalı sevgilisinden olan 4’üncü çocuğu Y.E.B.’nin nüfus kaydını İstanbul’da nikâhlı olduğu M.B.’nin üzerine yaptırdığı ortaya çıktı. Baba, ifadesinde oğlunun kimliksiz kalmaması için böyle bir yola başvurduğunu söyledi. Savcılık ise, "çocuğun soy bağını değiştirmek" suçundan Z.B.’ye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. 4’üncü çocuğun nüfus kaydının bilgisi olmadan üzerine yapıldığı kesinlik kazanan M.B. hakkındaysa takipsizlik kararı verildi.

"NÜFUS KAYDINDA BEYAN USULÜ DEVAM EDİYOR"

Adını açıklamayan bir nüfus müdürü, nüfus kaydı sırasında doğum belgesinin esas olduğunu belirterek, “Eğer çocuk hastane doğumlu değilse babanın beyanı yeterli oluyor. Yani resmi nikâhlı eşini anne olarak yazdırabiliyor. Yalan bilgi verdiği ortaya çıkarsa yargılanıyor. Yani nüfus kaydında beyan usulü devam ediyor” dedi.

"RESMİ BELGEDE YALAN BEYANDAN YARGILANABİLİR"

Avukat Emre Elçi, baba Z.B.’ye ikinci bir dava açılabileceğini şöyle anlattı:

"Doğum hastanede olmuşsa muhakkak doğum belgesine anne ismi yazılır. Bu olayda bebeğin, doğum belgesine babanın resmi nikâhlı eşinin adı yazılmış olmalı ki nüfusa kaydedilebilsin. Bu da babanın, hastaneyi de yanılttığını ve doğumda resmi nikâhlı eşinin nüfus cüzdanını kullandığını gösterir. Babaya soy bağını değiştirmek suçunun yanı sıra resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunmak suçundan soruşturma açılabilirdi. TCK’nın 204-205 ve 206. maddelerinde düzenlenen suçlar esas alınarak baba hakkında yeni bir yargılama yapılabilirdi. Bebek hastane dışında doğmuşsa zaten beyana ve tanığa dayalı kayıt yapılır. Bu da yanlış bilgilerin verilmesine olanak sağlar. Eskiden beyana dayalı bebekler nüfusa kayıt ettirilebiliyordu ancak MERNİS sistemine geçildikten sonra hastane doğum belgesi geçerli." (Habertürk)