Dört bin yunusu akustik balıkçı ağları kurtaracak

Türkiye'de yılda yaklaşık dört bin yunusun balıkçı ağlarına yakalanarak öldüğü tahmin ediliyor. Yunuslar ağlarda çırpınarak ölürken balıkçılar da ağlarını ve ürünlerini kaybediyor.

ÇANAKKALE - Türkiye'de yılda yaklaşık dört bin yunusun balıkçı ağlarına yakalanarak öldüğü tahmin ediliyor. Yunuslar ağlarda çırpınarak ölürken balıkçılar da ağlarını ve ürünlerini kaybediyor. İki Türk bilimadamı, hem yunusları kurtaracak hem de balıkçıların zarar görmesini engelleyecek bir buluşa imza attı. Dip ağlarına taktıkları cihazlarla sismik dalgalar göndererek yunusları uzak tuttular.
Türkiye'de 1980 yılına kadar yağları ile etlerini değerlendirmek için avlanan yunusların nesli tehlike altına girdi. 1983 yılında mevzuata eklenen hükümle yunusların avlanmaları yasaklandı.
Ancak yıllardır balıkçıların en dertli oldukları konulardan biri yunusların ağlarını parçalaması oldu. 'Sayılarının arttığı' gerekçesiyle avlanmasının serbest bırakılmasını isteyen çevreler oldu.
Yunus cephesinde ise durum çok daha dramatikti. Her yıl 'mutur' adıyla bilinen yunus türünün çoğunluğunu oluşturduğu üç bin yunus ağlarda can verdi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sabri Bilgin, balıkçı-yunus barışını sağlayacak bir proje üzerinde çalıştı. Balıkçı ağlarına monte ettikleri cihazla, yunus balıklarını ağlardan uzak tutmayı başardılar.
Dr. Bilgin, yunusların, ağlardaki balıkları yedikleri ve ağlara zarar verdikleri gerekçesiyle avlandığına, telef edildiğine işaret ederek, "Karadeniz'de yapılan deneme amaçlı araştırmada, akustik cihazların yaydığı ses dalgalarının, yunusları ağlardan uzak tuttuğunu tespit ettik" dedi. Dr. Sabri Bilgin, son çalışmayla dip uzatma ağlarına akustik cihazlar takılıp, avcılık sırasında yunusların ağlardan uzak tutulmasının sağlanabileceğini anlattı. (aa, Radikal)