Dört cana 13 bin YTL

Kamyonundaki reklam panosuyla karşı yönden gelen minibüsü biçerek dört kişinin ölümüne neden olan sekizde sekiz kusurlu Osman Çamur, 13 bin 365 YTL'lik cezayla kurtuldu.
Haber: RECEP DEMİRCİ / Arşivi

ERZİNCAN - Kamyonuna kasadan taşacak şekilde yüklediği pano ile karşıdan gelen minibüsü biçerek dört kişinin ölümü, iki kişinin yaralanmasına yol açan ve sekizde sekiz kusurlu bulunan Osman Çamur'a, 13 bin 365 YTL para cezası verildi.
Çamur, geçen yıl kamyonuna yüklediği Ergan Hipermarket'e ait 5.40 metre eninde ve 7.90 metre boyundaki reklam panosunu, Gümüşhane'ye götürmek üzere, 'Uzun ve geniş araç' ibaresi yazılı eskort almadan yola çıktı. Kamyon yolda, karşı yönden gelen Savaş Paçacı yönetimindeki minibüsü yandan giyotin gibi biçti. Minibüsteki yolculardan üç yaşındaki Yakup Felek'le, Kadriye Felek, Bahattin Şeker ve Kayalı Koç öldü, Paçacı ile Erol Koç yaralandı.
Şikâyetten vazgeçtiler
Tutuklanan Çamur hakkında asliye ceza mahkemesinde 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek'ten dava açıldı. Hakkında TCK'nın 455/2 maddesi uyarınca dört yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenen Çamur, 75 gün cezaevinde kaldıktan sonra ikinci duruşmada tahliye edildi. Dava sürerken, haziranda yeni TCK yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre birden fazla kişinin öldüğü kazalarla ilgili davalar ağır ceza mahkemesinde görüleceğinden, dosya Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Dava sürecinde ölenlerin yakınlarıyla, yaralananlar da şikâyetlerinden vazgeçti.
Parayı iki yılda ödeyecek
Davayı 26 Ekim'de karara bağlayan mahkeme, suç tarihinin 1 Haziran'dan önce olması, eski yasanın sanık lehine yorumlanması ve ölenlerin yakınlarının şikâyetten vazgeçmesini dikkate alarak, Çamur'u önce dört yıl hapse mahkûm etti.
Mahkeme, Cezaların İnfazı Hakkındaki Kanun'un 4. maddesi gereği hapis cezasını 13 bin 365 YTL para cezasına çevirdi. Cezanın iki yılda 12 taksitle ödenmesi hükme bağlanırken, ehliyete 26 Ekim'den itibaren bir yıl el konuldu. Osman Çamur'un avukatı Hamit Sekman, uygun buldukları kararı temyiz etmeyeceklerini söyledi. Hukukçular da, taksirli (kusurlu) suçta hapis cezasını para cezasına çevirmenin mümkün olduğunu, kasıtlı suçlar için bunun geçerli olmadığını belirtti.
Dava sürecinde kazada ölenlerin yakınlarıyla yaralananlar, Erzincan Asliye Hukuk Mahkemesi'nde hem Çamur, hem de Ergan Hipermarket aleyhine tazminat davası açtı. Ancak dava, taraflar arasında varılan anlaşma sonucu ortadan kalktı.
'Mahkemeyle uğraşılmaz'
Kazada iki ferdi ölen Felek ailesinin 15 bin YTL aldığı belirtildi. Anne Ayfer Felek, mahkemelerde uğraşmak istemediklerini söyledi. Nuriye Felek ise, "Eşim 2001'de bir kazada öldü, dört yıl mahkemelere gidip geldik, sonuç alamadık. O yüzden market sahibiyle anlaştık" dedi.
Kazada ölen Kayalı Koç'un, aynı kazada yaralanan oğlu Erol Koç ise şunları söyledi: "Bize göre sorumlu marketti. O da bu olaydan temiz çıktı. Bana göre adalet yerini bulmadı. Biz sürücüyü hatalı bulmuyoruz. Marketin ceza almayacağını öğrendiğimiz için şoförden şikâyetçi olmadık. Kimseden para almadık."


    http://www.radikal.com.tr/7637697637690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.