Dört gün gizli kalan iki sim kart

Polis bulamamıştı

Dink cinayetine dair skandallardan biri daha kesinleşti. Güvenlik kaynakları, tetikçi Samast'ın iki sim kartının, Bayrampaşa Cezaevi'ne girerken üstünde bulunduğunu doğruladı. Yani polis dört gün boyunca Samast'ı gereği gibi aramamıştı. Samast'ın cep telefonuysa hâlâ kayıp.

İSTANBUL - Hrant Dink cinayeti sonrasında iddia olarak ortaya atılan skandallardan birisi daha kesinleşti. Cinayetten bir gün sonra 20 Ocak günü yakalanan Ogün Samast'ın, üzerindeki iki sim kart, hem ilk gözaltı işlemlerinin yapıldığı Samsun Otogarı'ndaki jandarma karakolunda, hem Samsun Emniyet Müdürlüğü'nün Terörle Mücadele Şubesi'nde, hem de İstanbul Emniyeti'nde yapılan üst aramalarında bulunamadı. Samast'ın üzerindeki sim kartlar, Bayrampaşa Cezaevi aramasında, yani yakalandıktan dört gün sonra bulunabildi.
Cep telefonu nerede?
Samast'ın gözaltına alındığı sırada bulunan sim kartın ise, kendisine ait olmadığı ortaya çıktı. Samast'ın kullandığı cep telefonuysa hâlâ kayıp. Dink cinayeti katil zanlısı Ogün Samast 20 Ocak günü saat 23.00 sıralarında Samsun'da yakalandığında üzerinden bir YTL ve bir SİM kart çıkmıştı. Yakalandığı otobüsteki görgü tanıklarının, Samast'ın yol boyunca telefonla konuştuğunu iddia etmesine karşın üzerinde cep telefonu bulunamamıştı. Jandarmanın üst araması sırasında yere düştüğünü fark ederek, tutanaklara geçirdiği 0544'lü hatta ait sim karta karşın, Samast sorgusunda 0538'li bir numaraya ait sim kart kullandığını söylüyordu. Bunun üzerine yapılan araştırmada 0544'lü kartın Trabzon'da yaşayan bir kişiye ait olduğu belirlendi. İfadesine başvurulan bu kart sahibi M.A. kartı kendisinin aldığını ancak Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik yapan bir arkadaşı tarafından kullanıldığını anlattı. V.V. adlı jandarma eri ise kartı 10 gün önce kaybettiğini söyledi.
Samast'ın kullandığını söylediği 0538'li numaraya ait sim kart ise ortalarda yoktu. Söz konusu kart Samast'ın, önce Samsun ardından İstanbul Emniyeti'nde kaldığı sürece bulunamadı. 20 Ocak'ta gözaltına alınan Samast'ın 24 Ocak'ta saat 13.40'da Bayrampaşa Cezaevi ana kapısından girdikten sonra yapılan üst aramasında kot montunun iç astarında iki sim kart bulundu. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, söz konusu kartlar Samast'ın kendisinin olduğunu söylediği hatlara ait çıktı. Yetkililer, fiziki olarak sim kartın mevcudiyetinin çok önemli olmadığını, soruşturma kapsamında söz konusu numaralarla ilgili telefon bilgilerinin belirlendiğini kaydetti. Telefon idaresinden kartlarla yapılmış tüm konuşmaların belirlendiğini belirten yetkililer, telefon kartları bulunmamış olsa daha bu bilgilerin elde edilebileceğini ifade etti.
Sim kartın avantajı
Sim kartların bulunmasının, Samast'ın görüşmelerinin değilse de ilişkide bulunduğu kişilerin belirlenmesinde etkili olabileceği belirtiliyor. Bir GSM şirketinin üst düzey uzmanı şunları anlattı: "Sim kart kayıpsa ve sadece telefon numaraları biliniyorsa, kayıtlardan bu numaralarla yapılan son altı aylık görüşmelerin hatta ince bir teknik çalışma ile bir yıllık görüşmelerin dökümü çıkarılabilir. Ancak kart bulunamamışsa, kayıtlı telefon rehberine ve mesajlara ulaşmak olanaksızdır. Bulunan kartlar sayesinde Samast'ın telefonunda hangi numaraların kayıtlı olduğu ve mesajlarının içeriği öğrenilmiş olmalı."