Dört günde 120 bin ziyaretçi bekleniyor

Sabah 08.00'de geleneksel İsveç kahvaltısı edildi, ana kapı önünde kütük kesildi, meraklılarının hevesle beklediği İsveç mobilya ve ev aksesuvarları zinciri IKEA, Türkiye'deki ilk mağazasını Ümraniye'de geleneksel yöntemlerle açtı.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Sabah 08.00'de geleneksel İsveç kahvaltısı edildi, ana kapı önünde kütük kesildi, meraklılarının hevesle beklediği İsveç mobilya ve ev aksesuvarları zinciri IKEA, Türkiye'deki ilk mağazasını Ümraniye'de geleneksel yöntemlerle açtı. Ziyaretçi akınının, dört günde 120 bini bulması bekleniyor.
40 bin metrekare alanda, 45 milyon avroya kurulan IKEA'nın açılışında, diğer ülkelerdeki açılış seramonisi yinelendi. Geleneksel İsveç kahvaltısına IKEA yetkilileri yanı sıra Türk iş dünyası ve perakende sektörünün önde gelen isimleri katıldı. Ardından kurdela kesildi, geleneksel kütük kesme töreni yapıldı. Kütüğü, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, IKEA Dünya Başkanı Hans Skalin, IKEA Türkiye franchise'ı olan Maya Grubu'nun Başkanı Nuri Özsüer ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can birlikte kesti.
Özsüer'in verdiği bilgiye göre IKEA, mobilya ve ev eşyasını tek çatı altında sunan İsveç kökenli çokuluslu bir güç. 55 ülkede 1600'ü aşkın üretici aracılığıyla üretim yapıyor. IKEA, 1988'den bu yana Türkiye'den mal alıyor. Geçen yıl Türkiye'den 230 milyon dolarlık ürün aldı, bu yıl bu rakamı 280 milyon dolara çıkaracak. Türkiye'de 2008'e kadar toplam dört mağaza ve bir lojistik merkez açacak. Buralarda 2 binden fazla insana istihdam sağlanacak. Mağaza, IKEA'nın dünyadaki 213 mağazası arasında büyüklük açısından ilk 30'un içinde.
İhracata katkı sağlıyor
Franchise sistemiyle mağazalar açan IKEA'yı, Türkiye'ye Maya Holding'e bağlı Mapa Mobilya getirdi. Bakan Tüzmen açılış konuşmasında, "IKEA çok önemli bir marka, dünyada mobilya ve ev aksesuvarları sektörüne çok değerli hizmetleri olan bir şirket. IKEA, Türkiye'nin geleceğine yapılan bir yatırım" dedi.
Skalin de, IKEA'nın Türkiye pazarında kalmayı düşündüğünü, Türk halkının IKEA ile uygun fiyatlı, iyi tasarlanmış, kaliteli mobilya ve ev aksesuvarına kavuşacağını söyledi.
İsveç'in Ankara Büyükelçisi Anne Dismorr ise kendisine sürekli IKEA'nın Türkiye'ye ne zaman geleceğinin sorulduğunu anlattı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da açılıştan sonra IKEA'yı ziyaret etti.


    http://www.radikal.com.tr/7451607451600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.