Dört günde 34 kişi daha öldü

Dört günde 34 kişi daha öldü
Dört günde 34 kişi daha öldü

Vatandaşların genel olarak ilgi göstermediği aşı uygulaması sağlık ocaklarında sürüyor. Fotoğraf: FIRAT YURDAKUL / aa

ANKARA -  Sağlık Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 161’den 195’e yükseldiğini açıkladı. Yani son dört gün içinde 34 kişi daha H1N1 nedeniyle öldü.  Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 195 olmuştur. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 287’dir. Bunların 94’ünün takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 38 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir” denildi. 

Yüzde 35’i sağlıklı kişiler
Açıklamada, ölenlerin 69’unun (yüzde 35) 50 yaş altında, sağlıklı bilinen kişiler olduğuna dikkat çekildi.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, H1N1’e bağlı ölüm riskinin şu an için binde 1 olduğunu belirterek “Aşıdaki tartışılan katkı maddelerinden skuarene bağlı yan etki olasılığı ise yüz binde 0.3’tür” diye konuştu. 
Prof. Dr. Ceyhan, ‘H1N1 virüsünün çok öldürücü olmadığını, ancak hızlı yayılma özelliği taşıdığı için riskli olduğunu’ dile getirerek, şöyle konuştu: “H1N1 virüsü, bu mevsimde görülen ve ’mevsimsel grip’ olarak adlandırılan gribin yerine geçecek. İlerleyen yıllarda da artık mevsimsel grip olan H3N2 yerine H1N1 virüsü kendini gösterecektir. Onun için bundan sonraki yıllarda mevsimsel grip aşılarının içeriğinde H1N1 de olacaktır. Eğer, yetişseydi, bu yıl için hazırlanan mevsimsel grip aşılarının içine konulurdu.”
Pandemik A salgınının, “Türkiye’de beklenenden daha erken başladığını”, bunun da endişe verici olabileceğini ifade eden Ceyhan, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nca belirtilen risk altındaki kişilerin aşı yaptırması gerektiğini, aşıya yönelik eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’ye getirilen aşıların Avrupa’da kullanılan aşılarla aynı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Dünyada domuz gribine karşı Belçika, Fransa ve İtalya’da olmak üzere 3 büyük firma tarafından aşı geliştirildi. ABD’ye de aşılar, bu firmalarca temin edildi. ABD, ciddi paralar vererek çok önceden siparişte bulundu. Fransa, adjuvansız aşıyı kendi üretmesine rağmen ülkesinde adjuvanlı aşı kullanılıyor. Yapılan araştırma sonuçları da adjuvanlı aşıdan bir ölüm saptanmadığı yönündedir.” Ceyhan aşının etkinliğini artırmak için katkı maddelerinin konulduğunu anlatarak, tartışmalara yol açan katkı maddeleri ‘adjuvan’, ‘skuaren’ ve ‘civa’nın aşılarda bulunmasına bağlı ciddi bir yan etki kaydedilmediğini bildirdi.
Aşılarda asıl yan etkiyi antijenin oluşturduğunu ifade eden Ceyhan, “H1N1’e bağlı ölüm riski şu an için binde 1’dir. Tartışılan skuarene bağlı yan etki olasılığı ise yüz binde 0.3’tür” diye konuştu. Ceyhan, aşıların yüzde 92-93 oranında koruma sağladığının altını çizdi. Basında yer alan “ucuz aşıyı aldılar” ifadesinin gerçek dışı olduğunu ifade eden Ceyhan, “Türkiye de birçok Avrupa ülkesi gibi firmalardan adjuvansız aşı talebinde bulundu” dedi.  Ceyhan, Sağlık Bakanlığının bir tercih hakkı olmadığını, mevcut üretimin sadece ABD’ye verilmesi nedeniyle Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi adjuvanlı aşı siparişi verdiğini söyledi. (aa)