Dört günlük bayramda yollar da havalimanları da mahzun kaldı!

Dört günlük bayramda yollar da havalimanları da mahzun kaldı!
Dört günlük bayramda yollar da havalimanları da mahzun kaldı!

Erzurum?da çocuklar bayramdan önce kapı kapı gezerek şeker toplama geleneğini bozmadı. Arife günü çocuklar yeni elbiselerini giyip torbalarını şekerle doldurdu. Bayram alışverişine çıkanlar da misafirleri için bütçelerine göre şeker ve çikolatalarını hazırladı. Fotoğraflar: KERiM BURUCU,BURAK AKBULUT / dha

Dört günlük 'kısa' bayram tatili evde oturttu. Atatürk Havalimanı'nda geçen Kurban Bayramı'nda 980'i bulan uçak trafiği, önceki gün 888'e çıkabildi. Karayolları ve deniz trafiği yoğunlaştı, ancak eski uzun kuyruklar oluşmadı

İSTANBUL - Türkiye, Şeker Bayramı’nı yağışlı bir hava ile arefe gününden itibaren dolan yollarla karşıladı. Ancak dört günlük kısa bayramda yollardaki trafik ile havalimanlarındaki yoğunluk, geçen bayramlara yetişemedi.
* Bayram öncesi kara ve denizyollarında önceki akşam saatlerinde başlayan  hareketlilik, dün arttı. TEM yolu Gebze -İzmit arasında maddi hasarlı kazalar nedeniyle trafik sık sık durdu. Gebze Eskihisar’daki feribot iskelesinde de zaman zaman yığılmalar oldu. Buna rağmen tatilin dört günle sınırlı kalması nedeniyle kara ve denizyollarındaki hareketliliğin geçtiğimiz yılki bayramlara oranla daha az olduğu gözlendi.
İstanbul’dan Bursa ve İzmir istikametine gidenlerin tercih ettiği Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında feribot sayısı yediden 13’e çıkarıldı.  İDO, diğer tüm hatlara da ek deniz otobüsü ve hızlı feribot seferi koydu.
TEM Otoyolu ’nun Bolu kesiminde İstanbul-Ankara yönünde yoğun trafik yaşandı. Özellikle TEM Otoyolu’nun Gerede gişelerinde, geçişin ücretsiz olduğunu bilmeyenler trafiği aksatınca polis sık sık anons yaptı. Yollardaki yoğunluğun nispeten az olmasına karşın, dün akşam saat 19.00 itibarıyla 24 saat içinde yurt genelinde 29 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti, 102 kişi yaralandı.
* Bayramın hafta sonuna rastlaması, hava tahminlerinde  tatil yerlerinde yağış beklenmesi nedeniyle havalimanları da sakindi. Atatürk Havalimanı’nda her bayram arifesinde  yaşanan yoğun trafik yoktu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkilileri uçak ve yolcu trafiğinin bayram öncesi, normal günler gibi olduğunu belirterek, “17 Eylül Perşembe günü Atatürk Havalimanı’nda 837 adet uçak trafiğine karşılık 18 Eylül Cuma günü bu sayı 888’e ulaştı. Bu rakamlar geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda 980’leri geçmişti. Yolcu trafiği ise 17 Eylül Perşembe günü 96 bin iken bu rakam cuma günü 105 bine ulaştı. Yolcu sayısı geçtiğimiz bayramda arefeden bir gün önce 140 bini geçmişti” dedi.  
* Bursa’da faaliyet gösteren 750 tatlı üreticisi, ramazan ayı boyunca ve bayram için aldığı 35 ton tatlı siparişinden 800 bin liralık gelir elde etti. Muhallebiciler, Pastacılar ve Benzerleri Odası Başkanı Necip Daş,  “Bu yıl havaların sıcak, meyve ve sebzelerin bol olması satışlarımızı düşürdü. Geçen yıl 50 ton tatlı siparişi almıştık. Ramazan ayının yaz sezonuna gelmesi nedeniyle birçok ailenin yazlıkta olmasının da etkisiyle 15 ton daha az tatlı sattık” dedi.
* İskenderun’da Ortodoks Kilisesi’nin duvarına ‘Tüm İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlarız ’ yazılı afiş asıldı. Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı kentin en işlek caddesine astığı pankartla bayramı kutladı.  
* Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bir mağazadan kendisine  bayramlık alan Soner Kiye, satın aldığı pantolonun cebinde tedavülden kalkmış yedi adet binlik ve 9 adet 500 TL buldu. Mağaza sahibi İrfan Girgin de yaşananlara çok şaşırdığını belirterek, “Bunca yıllık esnafım. Hiç böyle ilginç bir durumla karşılaşmadım. Her halde muzip bir müşteri bayram şakası yaptı” dedi. (dha, aa)