Dört kardeş aynı anda okula gidemiyor çünkü...

Dört kardeş aynı anda okula gidemiyor çünkü...
Dört kardeş aynı anda okula gidemiyor çünkü...
Yüksekova'da yaşayan 4 kardeşin sadece iki çift ayakkabısı ve iki montu vardı. Mont ve ayakkabıları dönüşümlü giydikleri için aynı anda okula gidemiyorlardı. Olay öğretmenlerin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Okul müdürü ve öğretmenler, kendi imkanlarıyla 4 kardeş için kışlık mont ve bot alınca kardeşlerin tamamı aynı anda okula gelmeye başladı.

 RADİKAL-Ağır kış şartlarını yaşandığı Hakkari'nin Yüksekova İlçesi’nin 5 kilometre uzağındaki Vezirli Köyü’nde yürek burkan dramı, Mehmetçik İlköğretim ve Orta Okulu’nun müdür ve öğretmenleri ortaya çıkardı. Aynı okulda okuyan 1’inci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Kevser, 5’inci sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Ümit, 7’nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Nursel ve 8’inci sınıfa giden 14 yaşındaki Übeyt Sevgi’nin aynı gün okula gelmediklerini ve zaman zaman da geç geldiklerini okul idarecileri ve öğretmenleri fark etti.

Okul Müdürü Aydın Evin, kardeşlere bunun nedenini sordu. Fakat bir yanıt alamadı. Müdür Evin, rehber öğretmen ile birlikte Sevgi kardeşlerin evine giderek ailesiyle görüştü. Gerçeği burada öğrenen Evin, öğrencilerinin ayakkabıları olmadığı için sırayla okula geldiklerini öğrendi. Bunun üzerine harekete geçen öğretmenler öğrencilere bot ve mont alarak bu sorunlarına çözüm bulmaya çalıştı.

AYNI AYAKKABIYI PAYLAŞIYORLAR

Sevgi kardeşlerden 7’nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Nursel Sevgi, ağabeyi Übeyt’le aynı ayakkabıyı paylaşmak zorunda kaldıklarını belirterek bu nedenye aynı gün okula gidemediklerini söyledi. Diğer kardeşlerinin de aynı durumu paylaştıklarını ifade eden Nursel, bu durumun okul idaresi tarafından farkedildiğini ve kendilerine bot alındığını anlattı. Nursel, "Öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Ben de okuyup öğretmen olup zor şartlarda okuyan öğrencilere yardım etmek istiyorum" diye konuştu.


ANNELERİNİN ÇEYİZ SANDIĞI DERS ÇALISMA MASASI OLDU

Kardeşlerden 8’inci sınıf öğrencisi Übeyt Sevgi okumayı çok sevdiğini söyledi. Çalışma masaları olmadığı için annesinin çeyiz sandığı üzerinde ders çalıştıklarını belirten Übeyt, "Bu zor şartlarda okumaya çalışıyoruz. Okul dışında hep evde kalıyordum. Dışarıya çıkacak bir ayakkabım olmadığı için çıkamıyordum" dedi.'ONLARDAKİ AZİM BENİ AYAKTA TUTUYOR''
Çobanlık yaparak ailesinin geçimini sağlayan 6 çocuk babası Zübeyt Sevgi, 4 çocuğunun okula gittiğini, kazandığı parayla sadece yeme içme masraflarını karşılayabildiğini söyledi. Baba Sevgi, "Çocuklarıma bir çift ayakkabı bile alamamanın üzüntüsünü yaşıyorum. Fakat çocuklarım hiç şikayet bile etmeden okula gidiyorlar. Onlardaki azim beni ayakta tutuyor. Tek istediğim çocuklarımın diğer çocuklar gibi okuyup bir yerlere gelmesidir" diye konuştu.
HAKKARİ/DHA

Karınlarını çöpten doyuruyorlar


  http://www.radikal.com.tr/126885712688574

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne güzel - bardant

  Tayyip'in istediğinden iki misli çocuk saysı var, aferin ona.

  Yazıklar olsun sıcak evinde oturanlara - user401804

  Bu bizim ülkemizin sorunu ayıbı arkadaş yöneticilerin yetersiz olması yada şu veya bu partiden olması onemli değil onlar yapmıyorsa Halk olarak bizler birbirimize sahip çıkmalıyız. Herkes kendi mahallesinde fakir yoksul varmı yardıma ihtiyacı olan kimse varmı diye kontrol etse ufak dernekler kursa kimse açıkta kalmaz...Ama gel görkü sözde çok bilen herşeyin farkında olan bizleriz ama elimizden de bir b..k geldiği yok...Kendimize faydamız yok...

  ... - besener

  Okula gidecek ayakkabinizin olmamasi onemli degil. Onemli olan en az uc olmaniz.

  saray sahibine - user937671

  ülkesinde bu denli yoksullukların olupta kendileri saraylarda kalan yöneticiler utansın