Dört kişinin öldüğü Cizre'de hüzün hakim, gerilim sürüyor

Dört kişinin öldüğü Cizre'de hüzün hakim, gerilim sürüyor
Dört kişinin öldüğü Cizre'de hüzün hakim, gerilim sürüyor
Cizre'de ikisi çocuk 4 sivilin hayatını kaybettiği dünkü çatışmaların ardından bugün de kepenkler kapalı. Olaylarda ölenlerden Cizre Devlet Hastanesi çalışanı Eyüp Ergen'in meslektaşları da bugün iş bırakıp hastane önünde protesto gösterisi yaptı.

CİZRE – Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün bir grup PKK 'lının Nur Mahallesi'nde bulunan Garnizon Komutanlığı nizamiyesine roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açmasının ardından kısa süreli bir çatışma çıkmış, nizamiyede bulunan 3 askerin yaralandığı bu çatışmanın ardından ilçe merkezinde geniş çaplı bir operasyon başlatılmıştı.

Bu operasyonlar sırasında sağlanan sıcak temasların ardından çıkan çatışmalarda Cizre Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'nde hemşire olan 27 yaşındaki Eyüp Ergen, arıza gidermek için bölgede bulunan DEDAŞ çalışanı 39 yaşındaki Mesut Sanrı, çöken bir duvarın altında kalan 7 yaşındaki Baran Çağlı ile kurşunların isabet ettiği 10 yaşındaki Emin Yanaş, hayatlarını kaybetti. Olaylarda ölenlerin cenazeleri otopsi yapılmak üzere Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

HASTANEDE HÜZÜN ve PROTESTO

Olaylarda ölen Cizre Devlet Hastanesi Çocuk Bölümü'nde hemşire olan Eyüp Ergen'in meslektaşları büyük üzüntü yaşadı. Hastanede bugün acil dışında hastalar kabul edilmezken, acil servis önünde toplanan hastane çalışanları, olayları protesto edip, gözyaşları döktü. Hastane personelinin protestosu sırasında bölgeye zırhlı araçlarla gelen polis ekipleri ile hastane çalışanları arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Gerginlik üzerine polis ekipleri bölgeden ayrıldı.

BAŞHEKİM: NÖBETTEN ÇIKIP EVİNE GİDİYORDU

Cizre Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Erzen, hemşire Eyüp Ergen'in dün nöbet çıkışı evine giderken tek kurşunla başından vurularak öldürülmesinin tüm sağlık çalışanlarını derinden üzdüğünü söyledi.

Erzen, "Çalışma arkadaşlarımız sevilen sayılan, işine sadık, görevini layıkıyla yerine getirilen ender bir kişiydi. Halk dilinde söylendiği gibi çocukların ağabeyiydi. Bir sağlıkçının görevi insana hayat vermektir. Acılarımız kelime ile ifade edilemeyecek kadar büyüktür. Buna kelime yetmez. Dileğimiz bu acıların bir daha yaşanılmamasıdır. Bütün sağlıkçıların başı sağ olsun. Canım kardeşimiz her zaman kalbimizde yaşayacaktır” dedi.

Cizre'de son ölüm: 16 yaşındaki Adem İrtegün

KEPENKLER KAPALI, ZIRHLILAR STRATEJİK NOKTALARDA

Esnafın bugün kepenk kapattığı Cizre'de polis ekipleri stratejik bölgelerde zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı. Çatışmalara sahne olan Nur Mahallesi'nde dünkü olayların izleri bugün ortaya çıktı. Bazı araçların yakıldığı, ev ve işyerlerine roketatar ve mermilerin isabet ettiği görüldü. Kurşun ve roketlerin isabet ettiği binalarda hasar meydana geldi.

Cizre'de çatışma: İkisi çocuk, 4 sivil hayatını kaybetti

HDP HEYET GÖNDERDİ

Bu arada HDP, Cizre’de meydana gelen olayları incelemek üzere Batman Milletvekili Ali Atalan, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ile MYK ve PM üyelerinden oluşan bir heyet gönderdi.

(DHA / RADİKAL)

Ölen arkadaşlarını anmak isteyen hastane personeli, bölgeye zırhlı araçlarla gelen
polis
ekiplerine tepki gösterdi. Polisler tepkiler üzerine bölgeden ayrıldı.