Dört kız kardeş'in sır ölümü

Ceyhan Nehri üzerindeki Hasancıklı Köprüsü altında bulunan 4 kız kardeşin ölümü esrarını koruyor. Cesetler Adli Tıp Kurumu'na gönderildiKAHRAMANMARAŞ'ta, Ceyhan Nehri üzerindeki Hasancıklı Köprüsü altında 4 kız kardeşin cesedi bulundu. Kahramanmaraş Devlet Hastanesi'nde yapılan ön otopside 4 kardeşin vücutlarında herhangi bir darp izi bulunmazken muhtemel boğulma sonucu öldüğü üzerinde duruluyor. Kızların, hep birlikte Hasancıklı Köprüsü'nden atlayarak intihar ettiği ileri sürülürken, bazı görgü tanıkları da kızlardan birinin suya düştüğü, diğerlerinin de onu kurtarmak için suya atladığı iddia edildi. Diyarbakır Bismil nüfusuna kayıtlı olan kızların töre cinayetine kurban gitmiş olabileceği üzerinde de duruluyor.
Güvenlik güçlerine dün saat 14.30 sıralarında yapılan ihbar üzerine, jandarma ve polis ekipleri Kahramanmaraş- Kayseri karayolunun 12'nci kilometresinde bulunan, Ceyhan Nehri üzerindeki Hasancıklı Köprüsü'ne giderek ceset aramaya başladı. Her tarafı didik didik eden güvenlik güçleri saat 17.00 sıralarında, Hasancıklı Köprüsü altında ve çevresinde 23 yaşındaki Hamide Karaağaç, ikiz kardeşleri 17 yaşlarındaki Ayşe Karaağaç ile Emine Karaağaç ve diğer kardeşi 16 yaşlarındaki Asiye Karaağaç'ın cesedini buldu. Kahramanmaraş Belediyesi İtfaiye ekipleri de olay yerine giderek suda çamura gömülen cesetleri ardı ardına çıkarttı.


KABANLARI VE ÇANTALARI KIYIDA

Savcı gözetiminde jandarma ve polisler tarafından tek tek sudan çıkartılan kardeşlerin üzerinde kıyafetlerinin olduğu yara veya yaralama ve kurşun izine rastlanmadığı belirtildi. Cesetler torbalara konularak otopsi için Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna gönderildi. Bu sırada Ceyhan Nehri'nin kenarında kızlara ait olduğu belirlenen çanta ve kabanları da bulundu. Diyarbakır'ın Bismil İlçesi nüfusuna kayıtlı olan ve ikiz kardeşlerin üzerinde nüfus cüzdanı çıkan 4 kardeşin 20 yıldır Kahramanmaraş'ta oturduğu belirlendi. Ayşe'nin Sühe Erler, Asiye'nin ise Erdem Beyazıt Lisesi öğrencisi olduğu anlaşıldı. Kızların babaları Abdullatif Karaağaç'ın inşaatlarda çalıştığı anneleri Fikriye'nin de ev kadını olduğu de belirtildi.BOĞULMA MI CİNAYET Mİ İNTİHAR MI?

Oturdukları Selçuklu Mahallesi'ndeki evlerinden sabah saatlerinde ayrıldıkları anlaşılan 4 kız kardeşin cesetlerinin bulunması kentte büyük yankı uyandırırken Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk de esrarengiz ölümlerin çözülmesi için 2 savcı birden görevlendirdi. Savcı ve adli tabip tarafından devlet hastanesi morgunda ön otopsi yapılan genç kızların vücutlarında darp ve yara izine rastlanmadı. Muhtemel boğulma sonucu öldükleri üzerinde durulan kızların cesetleri, kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
Çevrede bulunan bir kaç vatandaşın suda ceset gördüğünü söylemesi üzerine ortaya çıkan olayla ilgili çeşitli senaryolar da üretildi. Cumhuriyet Savcılığı kızların ölümüyle ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, kulaktan kulağa kızların, muhtemel bir töre cinayetine kurban gittikleri konuşulmaya başladı. Ancak bazı kişiler de kızların Hasancıklı Köprüsü'nün üstüne geldiklerini ileri sürerek, "Önce iki kız köprüden atladı, ardından da diğerleri atladı. İntihar ettiler" dedi. Güvenlik güçleri, bölgede bulunan herkesin bilgisine başvurarak kızların ölümüyle ilgili bilgi almaya çalışırken bazı kesimler de genç kızların birin suya girdiği ancak ayağının kayması sonucunda akıntıya kapıldığı, diğerlerinin de arkalarından suya girip boğulduklarını savundu. Ancak Selçuklu Mahallesi'nde oturan 4 kız kardeşin, mahallerine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Ceyhan Nehri kenarına neden geldikleri ise net olarak belirlenemedi. Ancak Hasancıklı Köprüsü yakınında Kılavuzlu Mesire Alanı'nın bulunduğu, kızları buraya gelip, daha sonra su kenarına inmiş olabilecekleri de sanılıyor.VALİ: İNTİHAR DAHİL TÜM SENARYO ARAŞTIRILIYOR

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Karaağaç ailesinin kent merkezinde oturduğunu, aslen Diyarbakır'ın Bismil nüfusuna kayıtlı olduklarını söyledi. 4 genç kızın ölümleriyle ilgili tüm detayların en ince ayrıntısına kadar incelendiğini belirten Tanılır, "Kızların vücutlarında darp veya yara izleri yok. Su kenarında çantaları ve kabanları bulundu. Şuanda olayın nasıl olduğu konusunda net bir bilgi yok. Ancak birinin intihar etmiş, diğerlerinin de ona yardım etmek için suya girmiş olabilecekleri ihtimali de dahil olmak üzere tüm ihtimaller üzerinde titizlikte çalışılıyor"diye konuştu.