Dört öğrenciden biri tacize uğradı

Kocaeli Üniversitesi'nin (KOÜ) sekiz üniversitedeki araştırmasına göre, kız öğrencilerin yüzde 25.5'i en az bir kez öğretim elemanlarınca cinsel tacize uğradı.

İZMİT - Kocaeli Üniversitesi'nin (KOÜ) sekiz üniversitedeki araştırmasına göre, kız öğrencilerin yüzde 25.5'i en az bir kez öğretim elemanlarınca cinsel tacize uğradı.
KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nce, yüksek lisans tezi olması için beden eğitimi ve spor yüksekokulu müdürlüklerinden izin alınarak yapılan ankete, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nden 1000 öğrenci katıldı. Ancak bazı soruları yanıtsız bırakan 184 katılımcı, analiz raporuna dahil edilmedi. Araştırmaya göre, kız öğrencilerin yüzde 25.5'i, en az bir kez öğretim elemanlarının cinsel tacizine maruz kaldı. Taciz şekillerinin, istenmeyen cinsel ilgi boyutundaki rahatsız edici bakışlar, müstehcen fıkra anlatma, ısrarla çıkma teklifi olduğu saptandı. Öğrencilerin 'toplumsal ilişkilerinin zarar göreceği' ve 'kendilerinin suçlanacağı' korkusuyla yüzde 98'i şikâyetçi olmadı.
Edilgen tavır sergileyen öğrencilerin, olayları unutmaya çalıştığı sonucuna varılan raporda, üniversitedeki yöneticilerin 'cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığına' yönelik yasal düzenleme oluşturması, öğrencilerin cinsel taciz sorunlarını iletebileceği, birimlerin kurulması önerildi.


    http://www.radikal.com.tr/7583447583440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.