@ismailsaymaz

Dört örgütle ilişki iddiasına hâkimler de inanmıyordur

Dört örgütle ilişki iddiasına hâkimler de inanmıyordur
Dört örgütle ilişki iddiasına hâkimler de inanmıyordur
Devrimci Karargâh davasında 15 yıla mahkûm olan Hanefi Avcı, sırf ceza amacıyla sol örgütlerle ilişkilendirildiğini söylüyor: Buna kimse inanmaz.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Devrimci Karargâh’a (DK) yardım ettiği iddiasıyla yargılandığı davada, dört ayrı suçtan 15 yıl hapis cezası verilen Hanefi Avcı Radikal’e konuştu. Radikal’in sorularına mektupla yanıt veren Avcı, silahlı sol örgütle ilişkilendirilmesini “Buna, karar veren hâkimler de inanmıyorlardır. Dünyada kimse inanmaz” diye yorumladı. Avcı, “DK ve Ergenekon’a yardım, PKK ve TİKKO propagandasından dava açıldı. Bunun yapanlar komikliğin farkındalar ama hukuk o kadar kullanılıyor ki ceza vermek için bu kadar ağır ihlale teşebbüs ediliyor” dedi. İşte, Hanefi Avcı’nın sorulara yanıtları...

Devrimci Karargâh Davası’nda hakkınızdaki kararı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu örgüt, bu denli etkili ve kalabalık bir örgüt mü? 
DK’nın kaç kişi oldukları belli. Herkese bulaştırılarak cezalandırmak için abartılan bir örgüt. DK’yla alakası olmayan bazı SDP’lilere hatta SDP’li bile olmayan bazı kişilere ceza verildi. Örgüt mensubu dediğine daha az, örgüte yardım etti dediğine daha üst cezayla başlıyor karar. Örgüt mensuplarının cezası 5 yıl, benimki 6 yıl ile başlıyor. Bu mantığın dünyada örneği var mı? Bugüne kadar örgüte yardıma verilen ceza ülke genelinde 2 yıl 2 ay civarında, bana 5-7 yıl... 3. Yargı Paketi basın yoluyla işlenen suçları beş yıla kadar erteledi. Ertelenmeyen dava yok, benimki ertelenmedi. Neden ertelenmez? Silah ruhsatsız deniliyor. Halbuki Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi kararı var, ruhsatımın geçerliliğiyle ilgili. Silahımın şarjörleri, mermileri suç unsuru sayılmış. OHAL için verilmiş, bölge dışına çıkarılan silahlarla ilgili “Sadece silaha el koyun” deniliyor. Ki bu kararı Diyarbakır 2. İdare iptal etti. Buna rağmen ceza... Yani kanun, herkese uygulanan yöntem bırakılıp Hanefi Avcı’ya kitaptan dolayı ceza verilmesi gerekiyordu. 

Devrimci Karargâh gibi bir örgüte yardım ettiğiniz iddiasıyla cezalandırılmanızı nasıl yorumluyorsunuz?
Benim sol terör örgütlerinin (hem de DK oluşumuna katılan gupların) hedefi olduğum, belgelerle sabit. Mahkemede kendisini DK görenlerin tavırları belli. Mahkemeye “Bizi beraber yargılayamazsınız, bize birlikte duruşma yaptırmayın” dediler. Bu örgüte yardım etmişim. Sağlıklı aklın kabul edeceği şey değil. Şuna eminim: Bu iddiaya, karar veren hâkimler de inanmıyordur. Dünyada kimse inanmaz.

İlk duruşmada duygulandığınızı hatırlıyorum. Sebebi anlatır mısınız?
Elim kolum bağlı, iftiraya uğruyorum. Görenler de görmüyorum rolünü oynayınca, hele bu bir de geçmişte önemsediğiniz, iyi zannettiğiniz, iyiliğiniz olmuş çevrelerden gelince, o insana daha da dokunuyor. Hissi olarak etkilendiğimi zannediyorum. Tabii daha vahimi, yaptığı haksızlığa rağmen vicdanında rahatsızlık duymamaktır. İşte onlara Allah yardım etsin. O açıdan, haksızlık karşısında ağlamak, yapıp da üzülmekten iyidir.

Duruşmalarda, diğer sanıklarca işkenceci olduğunuz dile getirildi...
Daha önce de söyledim. Güvenlik kuvvetleri geçmiş dönemde sorgulama ve soruşturma yöntemi olarak zanlılara kötü muamele etti. Bu zoraki bir soruşturma, delil elde etme yöntemi gibi kullanıldı. Maalesef geçmiş böyleydi. Ben 1983’ten sonra sanıklarla muhatap olmadım. Benim işim, istihbarattı. Soruşturma-operasyon benim görevim değildir. Ama birileri “Operasyonları yönetti” diyerek olumsuzlukları bana yamadı. 

Yine kitabınızdaki ifadelerden ötürü PKK ve TİKKO propagandasından da yargılandınız. Sizce neden?
Dünyada eşi benzeri var mıdır? Bir insan aynı anda farklı ideolojik-örgütlenme anlayışı olan, hepsi de gizli örgütlerle ilişkide olacak. Hadi hata oldu, bir örgütle ilişki oldu diyelim. Birinde de arkadaşım var. Ama dört ayrı örgütle ilişki olabilir mi? Bunu yapanlar komikliğin farkındalar ama hukuk o kadar kullanılıyor ki ceza vermek için bu kadar ağır ihlale teşebbüs ediliyor. 

Sizce bu kararın Oda TV Davası’na bir yansıması olacak mı? 
Oda TV ayrı bir komedi. DK soruşturmasını yapan polisler savcılığa “Bu kitap Ergenekon’un tavsiyesiyle yapılmış olabilir” diyor. Savcılık “O zaman yetki verdim, delil bulun” diyor ve ne tesadüf Oda TV bilgisayarları aranırken o deliller bulunuyor. Bu kadar ileri görüş ve tahmin... 

Hakkınızda toplam kaç ceza ve tazminat davası açıldı? Ne kadar ceza aldınız bugüne kadar?
Davalar ve idari disiplin cezalarının, onlara karşı açılmış idari davaların sayısını tam bilmiyorum. Galiba 30 kadar. Kaç defa Emniyet Teşkilatı’ndan, kaç defa memuriyetten kovulduğumu bilmiyorum. Galiba 6-7 ihraç verildi. Davaların çoğunu kaybediyorum. Üç dava kazandım.