Dört polis açığa alındı

İçişleri Bakanlığı, TIR şoförü Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın 21 Kasım'da Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki evlerine düzenlenen operasyonda öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi
AHMET ŞIK / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, TIR şoförü Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın 21 Kasım'da Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki evlerine düzenlenen operasyonda öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında, Mardin İl Emniyet'inde görevli Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez ile üç özel harekât görevlisini açığa aldı.
Kızıltepe'deki 'yargısız infaz' iddiaları üzerine görevlendirilen bir Mülkiye ve bir polis başmüfettişi ilçedeki ilk incelemelerini dün tamamladı. Müfettişler Ankara'ya gönderdikleri ön raporda, terörle mücadele ve özel harekâttan sorumlu Mardin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Dönmez ile operasyona katılan üç özel harekât polisinin, 'soruşturmanın selameti açısından' açığa alınmasını önerdi.
İçişileri Bakanlığı, müfettişlerin bu istemini yerinde bularak, raporda adı geçen biri rütbeli dört polisi dün akşam saatlerinde açığa aldı. Ön raporun resmi bir ziyaret için İran'da bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya bildirildiği, açığa alma işleminin de Aksu'nun İran'dan verdiği talimatla gerçekleştirildiği öğrenildi.
Rapor bugün Meclis'te
Olayın ardından Kızıltepe'de incelemede bulunan İnsan Hakları Komisyonu'nun iki üyesinin hazırladığı rapor, bugün Meclis'e sunulacak. Üyelerden CHP'li Hüseyin Güler, baba oğulun öldürülmesine yol açan operasyonun bir istihbarat raporu ve ihbar doğrultusunda yapıldığını vurgulayarak şunları söyledi:
"Gaziantep'te yakalanan bir şahsın ifadeleri doğrultusunda operasyonun yapıldığı söylendi. Ama bu kişinin Ahmet Kaymaz'ın evinde kalıp kalmadığı raporda belirli değil. Olaydan 24 saat önce, örgüt milislerinin Kaymaz'ın evinde kaldığı yolunda bir ihbar yapılmış ve operasyon olmuş. Burada tartışmamız gereken, bu kişilerin terörist olup olmadığı değil, sağ yakalanma ihtimalinin olup olmadığıdır. Bizim gözlemimiz, bu kişilerin her ne olursa olsun sağ yakalanabileceğidir. Emniyet'in, polisin görevi, suçluyu yakalayıp yargıya teslim etmektir, infaz yapmak değil.
Operasyonda çok sayıda polisin görev aldığını tespit ettik. Ancak doğrudan olay yerinde 20-30 kadar polis varmış. Bunların içinden de, altısı silah kullanmış. Bu polisler de özel harekâtçılar."
Barodan suç duyurusu
Diyarbakır ve Batman barolarına kayıtlı yaklaşık 100 avukat da, dün savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı Pınar Akkoç ile görüştükten sonra avukatlar adına basın açıklaması yapan Diyarbakır Baro Başkanvekili Tahir Elçi, Avukatlık Yasası'nın kendilerine verdiği yetkiye dayanarak olaya müdahil olarak katılmak istediklerini vurguladı. Elçi, "Olayda sorumluluğu bulunan tüm güvenlik personeli, görevlerinden tedbiren uzaklaştırılmalı" dedi.