Dört saatte Atlantis

Dört saatte Atlantis
Dört saatte Atlantis

Giresun?un meyilli kesimleri ?sorunsuz?. Dere kenarındaki düzlüklerde 1000 kadar araç sulara gömüldü, 150?si Karadeniz?e sürüklendi.

Haber: HAKAN KABAHASANOĞLU / Arşivi

GİRESUN - Sabaha karşı dört saat sağanak yağdı, Giresun karıştı. Büyük ve Küçük Güre dereleri kabarınca dere kenarına park etmiş 150 kadar otomobil, Karadeniz’e sürüklendi. 2-3 bin evin yanı sıra Giresun Devlet Hastanesi’nin arşiv ve morg bölümleri, okulların giriş katları su doldu. Karadeniz Sahil Yolu bir süre ulaşıma kapandı.
Belediye Başkanı Kerim Aksu “Giresun’un tarihindeki en büyük felaketle karşı karşıyayız.  Maddi zararın en az 20 milyon lira olduğunu tahmin ediyoruz. Belediye olarak ekipman ve araç parkı yetersizliği nedeniyle  etkili müdahale edemiyoruz” dedi.
Aksu yaşananı afet olarak nitelendirdi: “1000 kadar araç ile 2 bin-3 bin civarında ev su altında, tam tespit yapamıyoruz, her taraf su altında. Bu bir doğal afettir. Buna göre planlama yapmamız lazım. Dere yataklarına ev yapmamamız lazım, dere ıslahlarını bitirmemiz lazım. Taşkınlardan daha çok alt katlarda oturan dar gelirliler etkilendi. Maddi zararı belediyemizin tek başına karşılaması mümkün değil, bu konuda devletimiz bize mutlaka yardımcı olacaktır.” 

Bir kişi kayboldu
Giresun’un Bulancak ilçesinde de 100’e yakın ev ve işyerinin zemin katları sular altında kaldı, kanalizasyon tahrip oldu. Dere sularına kapılan otomobilde üç kişi helikopterle kurtarıldı. Bir kişi ise kayıp. Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın, “Yağış yüzünden köylerin bir kısmına ulaşım sağlanamıyor. Çökme tehlikesi olan bazı evler de tahliye edildi” dedi.
Giresun Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü il merkezinde dün sabaha karşı 03.00 ile 07.00 saatleri arasında, dört saatte metrekareye 132.2 kilogram yağış düştüğünü, bu durumda 100 kilogram ve üzerinin ‘aşırı yağış’ olarak nitelendirildiğini açıkladı.