Dört savcı ve bir insan seli karşıladı

Dört savcı ve bir insan seli karşıladı
Dört savcı ve bir insan seli karşıladı

Habur Sınır Kapısı?na 1 kilometre uzaklıkta DTP?lilerin hazırladığı alanda yaklaşık 50 bin kişi toplandı.Alanda büyük çoşku vardı. FOTOĞRAF: REUTERS

34 kişilik 'Barış Grubu' Türkiye-Irak arasındaki köprüyü geçip teslim oldu. Tabur komutanlığında dört savcının sorguladığı kişilerin serbest bırakılması bekleniyor
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Irak’taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen, DTP’lilerin ‘Barış Grubu’ olarak nitelendirdiği PKK üyeleri, Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Gümrük Kapısı’na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu. Sekizi Kandil’den 26’sı Mahmur’dan 34 kişi Türkiye ile Irak arasındaki köprüyü yürüyerek geçerek Habur Sınır Kapısı’na geldi. Grup ifadeleri alınmak üzere tabur komutanlığına götürüldü.
Habur Sınır Kapısı’nın önünde dün tarihinin en kalabalık günlerinden biri yaşanıyordu. Güvenlik önlemleri alırken sınır kapısına 1 kilometre uzaklıktaki alanda yaklaşık 50 bin kişi teslim olacak PKK’lıları karşılamak için düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada sloganlar atılırken peşmergelerin yanında ‘Barış Grubu’ olarak adlandırılan kişiler Habur Sınır Kapısı’na yaklaşıyordu.
Bu arada, Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak barolarından 45 avukat, otobüsle Habur Gümrük Sahası’na geldi. Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar, 34 kişiyi savunmak üzere geldiklerini belirterek, “Tutuklanmalarını beklemiyoruz. Mahmurdakiler zaten güvenlik önlemlerinden kaynaklı gitmişlerdi. Onlar  hakkında ancak Pasaport Kanunu’na muhalefetten işlem yapılabilir” dedi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan özel yetkili dört savcı, gruptakilerin ifadelerini almak üzere helikopterle Şırnak ’ın Silopi ilçesine hareket etti.
DTP vekillerin de aralarında bulunduğu bir grup ise Silopi’den Habur Sınır Kapısı’na geldi. Bu grup gümrüklü alana alındı.

Tabur komutanlığında sorgu
Gelen PKK’lıların soruşturmalarında yer alacak olan 45 avukattan beşi görevlilerce adları listede olmadığı için gümrüklü sahaya alınmadı.
Sınır kapısında hazırlıklar tamamlanırken Kuzey Irak’taki peşmergelerin kontrolündeki Halil İbrahim Sınır Kapısından peşmergeler tarafından geçirilen grup yine peşmergelerin eşliğinde Türkiye Irak sınırı arasındaki köprüyü yürüyerek geçti. Gruptakilerin yanında kimliklerinin bulunmadığı öğrenildi.
Grup, dün saat 15.45’de Türk tarafına geldi. Bu 34 kişi soruşturmalarının yapılması için Habur sınır alanı içindeki tabur komutanlığına götürüldü.
Sorgulamaya özel görevlendirilen dört savcı katılırken, gazetecilerin bilgi ve görüntü almaları engellendi. 34 kişinin sorgusu taburda devam ederken, aralarında silahlı eyleme katılan örgüt üyelerinin bulunmadığı, beş kişi hakkında daha önce ‘Örgüt propagandası yapmak’ ve ‘örgüt üyesi olmak’tan işlem yapıldığı bildirildi. Bu kişilerin etkin pişmanlık hükümlerinden (TCK 221) yararlanıp yararlanamayacağına soruşturma sonunda karar verilecek. Barış Grubu’ndaki kişiler ise etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istemeyeceklerini ifade etti.