Dört yaban keçisi yaş haddinden avlanacak

Torosların eteğindeki Giden-Gelmez Dağlarında yaşayan koruma altındaki yaban keçilerinden dördü 'yaş haddinden' dolayı avlanacak. Konya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonunda...
Haber: HALİL USLU / Arşivi

KONYA - Torosların eteğindeki Giden-Gelmez Dağlarında yaşayan koruma altındaki yaban keçilerinden dördü 'yaş haddinden' dolayı avlanacak. Konya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonunda dört yaban keçisinin avlanması, 14 bin YTL karşılığında adı açıklanmayan bir turizm firmasına verildi.
Turistler için av partisi
İhaleyi kazanan turizm firması, yurtdışından gelecek turistlere av partisi düzenleneceğini açıkladı. Düzenlenecek av partisinde avcı turistlere Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği görevlileri eşlik edecek.
Konya Çevre İl Müdürü Nuri Kunt, Giden-Gelmez Dağları'nda koruma altındaki dört yaban keçisinin avlanmasına genel müdürlüğünün karar verdiğini belirterek, "Bizim bölgemizde sadece dört keçi avlanacak. Türkiye genelinde çeşitli milli parklarda 76 yaban keçisi bu yıl avlanmaya açıldı. Çevre müdürlüğümüz dört keçi için dört personeli görevlendirdi. Keçilerin avlanmasından elde edilecek 14 bin YTL'nin 4 bin YTL'si Giden-Gelmez Dağlarının eteklerindeki iki dağ köyünün ihtiyaçlarının karşılanması için verilecek. 10 bin YTL'si ise genel müdürlüğümüze gönderilecek" dedi.
Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Börü ise, "Keçiler yaşlı bile olsa, spor için avlanmamalıdır. Bunun için sivil toplum örgütlerini harekete geçirmeye çalışacağım" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7576627576620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.