Dört yanımız mafya!

En çok otopark mafyası var
Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan 'Hayatımız Mafya' raporuna göre, suç örgütleri milli gelirin dörtte birini, yani yaklaşık 60 milyar doları kontrol altında tutuyor. Türkiye'de mafya en çok otopark sektörünü seviyor. Bunu arazi, çek-senet, organ, çocuk ve ihale mafyası izliyor.
Yüzde 10'u üniversite mezunu
1998-2002 arasında 17 bin kişi çete üyeliğinden yakalandı. Organize suçların yarısı İstanbul'da işlendi. Mafya üyelerinin yüzde 54'ü evli, yüzde 10'u üniversite mezunu. En çok mafya dizilerini seviyor, mühendis ve bürokrat olmak istiyorlar.

ANKARA - Ankara Ticaret Odası'nın 'Hayatımız Mafya Raporu'na göre, Türkiye'de mafyanın 100'e yakın faaliyet alanı var. Yaklaşık 1 trilyon dolar olduğu tahmin edilen dünya örgütlü suç ekonomisinden Türkiye'nin aldığı paya ilişkin bilgiler şöyle:

 • Türkiye'de yeraltı ekonomisinin büyüklüğü 238 milyar dolar olan milli gelirin dörtte biri olan 60 milyar doları buluyor. Bu rakam Türkiye'nin 2004 bütçesinin yarısını da aşıyor.
 • Türkiye, organize suç örgütlerince dört yandan kuşatılmış halde. 1998-2002 arasında yaklaşık 17 bin kişi çete üyeliğinden yakalandı. Polisin Türkiye genelinde yaptığı çalışmaya göre, mafya 3 bin 12 olaya karıştı. 9 bin 53'ü İstanbul'da olmak üzere 17 bin 105 kişi gözaltına alındı, 4 bin 182 kişi tutuklandı.
 • Organize suçların neredeyse yarısı İstanbul'da işleniyor. 1998'de kurulan İstanbul Organize ekipleri, 2002 sonuna kadar 454 suç örgütünü çökertti, 325 çete liderini yakaladı. Aynı dönemde çeteler İstanbul'da 1637 olaya karıştı. İstanbul'u Adana, Ankara, Aydın, Antalya, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, İçel, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Samsun izliyor.
  Sabıka terfi ettiriyor!
 • Mafya, adam kaçırma, öldürme, yaralama, dövme, ev ve işyeri basma, tehdit, tecavüz, silah zoruyla el koyma, şantaj, kurşunlama yöntemleri kullanıyor. Adam dövmek ve yaralamaktan sabıkalı olmak, yükselmek için sektör içinde önemli bir avantaj sağlıyor.
 • Organize suç örgütlerinin yapısı, bir şirket ya da holding yapısına çok benziyor. Örgüt, piramit şeklinde yapılanıyor. En yetkili karar mercii olan 'baba' bir holdingin yönetim kurulu başkanı gibi piramidin en tepesinde.
  Yazılı olmayan kurallar
 • Türk mafyasının yazılı olmayan kuralları şöyle: Üyelerden lidere karşı mutlak itaat beklenir. Örgütün genişlemesinde hemşericilik önemli yer tutuyor. Aranan şahıslar pasaportlarını, sicili temiz kişiler üzerine çıkarıyor. Malvarlıkları ise genellikle başkaları üzerine kayıtlı. Eylem yaparken kullandıkları arabalar ise kiralık ve sahte plakalı.
 • Mafya örgütleri, etkili halkla ilişkiler faaliyeti yürüterek topluma hitap eden yöntemler kullanıyor. Medyanın haber programlarında, mafyadan söz ederken kullandığı 'ünlü baba, yeraltı dünyasının tanınmış ismi, ünlü kabadayı, çete reisi' gibi tanımlamalar üstü kapalı övgü içeriyor, bu terimler izleyicilerin bir kısmında korku, bir kısmında özenti yaratıyor.
 • Rapora göre bazı televizyon dizileri de özellikle çocuklar üzerinde özendirici etki yaratıyor ve 'iyi mafya' kavramı yerleştiriliyor. Mafya babalarının Robin Hood gibi gösterilmesi yanlış bulunuyor.
  Mafya da metroseksüel
 • Mafya yöneticileri yasal örgütlerde olduğu gibi iyi giyimli, ciddi, prensip sahibi bir görüntü çiziyor. Uyuşturucu satıyor ama kendisi kullanmıyor. Ancak bu 'mafyaseksüel imaj' aşağılara indikçe değişiyor. Giyim kötüleşiyor, konuşma bozuluyor.
 • Raporda, bu konuda bilimsel çalışmalarıyla tanınan Mahmut Cengiz adlı Emniyet mensubunun mafya arasında yaptığı ankete de yer verildi. Buna göre mafya üyelerinin yüzde 54'ü evli. Dörtte üçü en az dört kişilik aileden geliyor ve yüzde 10'u üniversite mezunu. TV'de en çok mafya dizilerini izliyor, eğitim şansı bulmaları halinde en çok bürokrat ve mühendis olmak istiyorlar.


  El atmadıkları yer kalmadı
  Mafyanın en yaygını otopark mafyası. Bunu arazi, çek-senet, organ, çocuk ve ihale mafyaları izliyor. Diğer bazı mafya çeşitleri de şöyle: Uyuşturucu mafyası, kumar mafyası, altın mafyası, fuhuş mafyası, icra mafyası, inşaat mafyası, ehliyet mafyası, sigara mafyası, silah mafyası, hal-pazar mafyası, dilenci mafyası, gecekondu mafyası, insan mafyası, pornografi mafyası, kitap-müzik mafyası, tarihi eser kaçakçılığı mafyası, göçmen mafyası, telefon dinleme mafyası, hapishane mafyası, naylon fatura mafyası.