Dört yaşındaki tanık babasını suçlayamadı

Annesinin pencereden düştüğü gün 'Babam öldürdü' diyen dört yaşındaki tanık, mahkemede ağzını sıkı sıkı kapattı.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Annesinin pencereden düştüğü gün 'Babam öldürdü' diyen dört yaşındaki tanık, mahkemede ağzını sıkı sıkı kapattı.
Yedi yıllık eşi 25 yaşındaki Emine Aydın'ı dört ay önce üçüncü kattaki evlerinin penceresinden atarak öldürmekle suçlanan Mehmet Aydın'ın yargılanmasına başlandı. Dün Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkan üç çocuk babası Aydın savunma yaptı: "Eşim temizlik yapıyordu. Ben başka odada kardeşlerimle televizyon seyrediyordum. Bulunduğu odaya girerken, pencereden düştüğünü gördüm."
Aydın'ın evde bulunan iki kız kardeşi de aynı yönde ifade verdi.
'Çocuk yalan söylemedi'
Tanık olarak dinlenen Çocuk Şube Müdürlüğü'nde görevli sosyal hizmetler uzmanı Gazi Kol, H.H.A.'nın olay günü birkaç kez, "Babam annemi eli ve ayağıyla dövdü. Annem 'Yapma' diye bağırdı. Babam annemi bacaklarından tutup pencereden aşağıya attı" dediğini belirterek, "Yalan söylediğine inanmıyorum. Yalan söylese anlardım" dedi. Aynı gün küçük tanığın konuştuğu polis memuru Mehmet Altan Kara da, "Annem düşmedi. Babam pencereyi açıp aşağıya attı" dediğini aktardı.
Daha sonra salona olayın tek görgü tanığı alındı. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü psikoloğu, tanığı rahatlatmak için bir süre sohbet etmeye çalıştı. Ancak küçük tanık soruları yanıtsız bıraktı. Mahkeme Başkanı'nın çabaları da sonuç vermeyince tutanağa, "Tanık sorulara, ağzını sıkı şekilde kapatarak cevap vermedi" diye yazıldı. Mahkeme, ifadesinin alınabilmesi için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden küçük çocuğun korumaya alınması ve psikolojik tedavi görmesi için görüş alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.