Dört yeni üniversiteye vize

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), hükümetin yeni üniversite kurmayı planladığı 15 ilden sadece Tekirdağ, Düzce, Uşak ve...

ANKARA - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), hükümetin yeni üniversite kurmayı planladığı 15 ilden sadece Tekirdağ, Düzce, Uşak ve Ordu'nun kurulca belirlenen kriterlerden biri olan asgari yedi kadrolu profesör bulundurma şartını taşıdığını belirledi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise "Yasada YÖK'ün görüşü 'illa olumlu olur' şeklinde bir hüküm yok. Kaldı ki biz bu üniversiteleri kadrolarıyla birlikte kuruyoruz" dedi.
YÖK, kurulması planlanan yeni üniversitelerle ilgili kararını dün yazılı bir açıklamayla duyurdu. Açıklamada şöyle denildi:
"Milli Eğitim Bakanlığı'nca YÖK'e gönderilen 15 ilde yeni üniversite kurulması hakkındaki teklif, kurulumuz başkanlığınca incelenerek 16 Eylül 2005 tarihli genel kurul toplantısında karara bağlanmıştır. Bu çerçevede, üniversite kurulması öngörülen illerden, kurulumuzca belirlenen kriterlerden biri olan asgari yedi kadrolu profesörü bulundurma şartını sağlayan sadece dört ilde (Tekirdağ, Düzce, Uşak ve Ordu) üniversite kurulabileceğine karar verilmiştir. Her ne kadar, 1992'de kurulan 22 yeni üniversite rektörünün geçici madde ile istisnai bir yol izlenerek, Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan'ın önerdiği üç isim arasından Cumhurbaşkanınca atanması öngörülmüşse de, kurulacak üniversitelerde rektör seçimleri ve atamalarının bu kez mevcut mevzuata uygun yapılması, geçmişte yaşanan ve bunların yol açtığı siyasi endişelerden uzak kalabilmenin gelecekteki teminatı olacaktır."
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise YÖK'ün görüşünün kendilerine yeni gelmediğini belirterek, 15 ilde üniversite kurulmasında ısrar edecekleri mesajını verdi.
Çelik: Kadro vereceğiz
Yasaya göre, YÖK'ün görüşü veya teklifinin alınması gerektiğini kaydeden Çelik, "YÖK'ün görüşü 'illa olumlu olur' şeklinde yasada bir hüküm yok. YÖK'ün belirttiği öğretim üyesi konusunda da, bu üniversiteleri kadrolarıyla birlikte kuruyoruz. Sonuçta o kadroyu vereceğiz" diye konuştu.
Yurtdışına gönderilecek bin öğrencinin ağırlıklı olarak yeni açılacak üniversiteler için olduğunu belirten Çelik, şöyle dedi:
"Zaten bu yeni kuracağımız üniversitelerin şu anda öğretim üyesi, öğrencisi, kampüsü var. Oralarda, eğitim ve öğretime devam ediliyor. Çorum'da, Kırşehir'de, Uşak'ta... Zaten buralarda üniversite kursanız da kurmasanız da oradaki fakülteler, eğitim-öğretim yapıyorlar."
15 ilde üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda bugün görüşülecek. 'Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile 78 ve 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı'na göre, Kırşehir, Kastamonu, Düzce, Burdur, Uşak, Rize, Tekirdağ, Erzincan, Aksaray, Giresun, Çorum, Yozgat, Adıyaman, Ordu ve Amasya'da üniversite kurulması planlanıyor. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7647907647900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.