Dostlar teftişte görsün

SHÇEK görevlendirdi
Malatya yurdunun teftişi, skandalın boyutunu artıracak gibi. SHÇEK, AKP'lilerin referansıyla atananlara yönelik soruşturma için, birçok AKP'linin bağlantılı olduğu Milli Gençlik Vakfı (MGV) yöneticilerinden Mükremin Karakoç'u görevlendirdi.
'Anormal değil'
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Keçiören Belediye Başkanlığı döneminde teftiş kurulunu idare eden Karakoç, "Anormal bir durum yok" diyor. Ne var ki Karakoç'un Malatya yurdunda geçen yıl yaptığı teftişten bir sonuç çıkmamış.
Olan biteni gördü
İddiaya göre Karakoç'un 2004'te bir intihar nedeniyle yürüttüğü teftiş sırasında, şiddet kendisine anlatılmış. Karakoç, eski RP'li Temel Karamollaoğlu zamanında Sivas Belediye Başkanı yardımcılığı da yapmış.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

MALATYA - Çocuklara yönelik şiddet skandalının patlak verdiği Malatya Çocuk Yetiştirme Yurdu'nda şimdi de teftiş skandalı yaşanıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), AKP'li milletvekillerinin referansıyla göreve getirilen yöneticilerle ilgili soruşturmayı yürütmek için, birçok AKP'linin bağlantılı olduğu Milli Gençlik Vakfı (MGV) yöneticilerinden Mükremin Karakoç'u görevlendirdi. "Bunda anormal bir şey yok" diyen Karakoç'un aynı yurtta geçen yıl, bir çocuğun intihar etmesinin ardından yaptığı teftişten herhangi bir sonuç alınamadığı ortaya çıktı.
Skandalın ardından kente gelerek soruşturmayı başlatan Karakoç, halen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı yürüten Melih Gökçek'in Keçiören Belediye Başkanlığı döneminde teftiş kurulu başkanıydı. Karakoç bu dönemde, aynı zamanda Milli Gençlik Vakfı'nın genel başkan yardımcılığını da yürüttü. Karakoç, Keçiören Belediyesi'ndeki görevinin ardından Sivas Belediyesi'ne atandı ve kapatılan RP'den belediye başkanı seçilen Temel Karamollaoğlu'nun yardımcılığını üstlendi. Karakoç, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in SHÇEK'ten sorumlu devlet bakanı olduğu 1990'da başmüfettiş olarak SHÇEK'e geçti.
MGV sanığıydı
Karakoç, MGV hakkında açılan davada da sanık olarak yargılandı. MGV'nin dağıtılmasıyla sonuçlanan yargılama sonunda Karakoç ceza almadı ancak, TBMM'de konuyla ilgili yapılan görüşmelerde sık sık adı geçti.
Karakoç'un, 2004'te de Malatya'daki yurt ve yuvada teftişte bulunduğu belirlendi. Yuvadaki bir çocuğun 1999'daki intiharıyla ilgili dava kapsamında Malatya'ya giden Karakoç, çalışanlardan sorunları dinledi. Edinilen bilgiye göre, görevliler çocuklara uygulanan şiddet de dahil yuvada yaşanan olumsuzlukları Karakoç'a anlattı. Ancak Karakoç'un teftişinden sonra yurtta hiçbir değişikliğe gidilmedi.
Ortaya çıkaran suçlu!
Öte yandan Malatya Cumhuriyet Savcılığı, yuvadaki şiddet görüntülerini gizli kameraya alan kişinin kimliğini tespit ederek bu konuda soruşturma başlattı. Malatyalılar ise yurttaki sorunlara duyarlılık göstermediği gerekçesiyle Vali Osman Derya Kadıoğlu'na kızgın. "Soruşturmanın sağlıklı bir sonuca ulaşması için vali istifa etmelidir" diyen vatandaşlar, görevden el çektirilen eski SHÇEK İl Müdürü Yakup Güler'in de 'partizanca' atamalarla personelin kalitesini düşürdüğünü ileri sürdü.


    http://www.radikal.com.tr/7616137616130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.