Dostluk için kale

Bombalı saldırıdan sonra restore edilen İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu, Prens Charles, Kültür Bakanı Mumcu ve dini cemaat liderlerinin katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Prens Charles, "Ayrılık tohumları ekmek isteyenler, İngilizleri, Türkleri, Müslümanları, Hıristiyanları ve Musevileri bir araya getirdi" dedi.

İSTANBUL - 20 Kasım 2003 tarihinde bombalı saldırıya hedef olan Britanya Başkonsolosluğu, dün Galler Prensi Charles tarafından yeniden açıldı. 11 milyon doları aşan bütçeyle onarılan eski 'Pera Evi', duvarları, barikatları ile artık 'Pera Kalesi' diye anılmayı hak ediyor...
Tepebaşı'ndaki başkonsolosluğun açılışına, Britanya veliaht prensinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu David Arnett, Britanya'nın Türkiye Büyükelçisi Peter Westmacott, nisan ayında İstanbul Başkonsolosluğu'na atanan Barbara Hay ile Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı.
Tören için Meşrutiyet Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Basın mensupları, kimlik kontrolüyle caddeye alındı.
İmparatorluk 'refleksi'
Prens Charles konuşmasında, "Bu cani saldırıları planlayarak aramıza ayrılık tohumları atmak isteyenler, ancak bizleri, Britanyalı ve Türk, Müslüman, Musevi ve Hıristiyanları bir araya getirmeyi başarabilmiştir" dedi.
Prens, Türkiye'nin de Britanya gibi bir zamanlar geniş bir imparatorluğa sahip olduğuna dikkati çekerek, "Britanya halkı gibi bazılarınız AB üyeliği için gerekli değişiklikleri endişe verici bir süreç olarak görüyor olabilir. Siz laik demokrasinin İslami değerler ve sosyal adaletten ödün vermek demek olmadığını, Avrupa için de Türk kültür ve sosyal değerlerini kabul etmenin, demokrasi ve hukuk devletinin tehdit altında olduğu anlamına gelmediğini gösterecek bir pozisyondasınız" diye konuştu.
Straw: Eve döndük
Davetlilere dağıtılan kitapçıkta ise Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw'un mesajı yer aldı. Straw mesajında, etkisi tüm dünyada yankılanan saldırıya, 'İstanbul'daki geleneksel evlerini onarıp 200 yıldır parçası oldukları cemiyete geri dönerek' cevap verdiklerini vurguladı.
Prens Charles, açılış töreninin ardından başkonsolosluk binasına yürüyerek 10 dakika mesafedeki Galata Mevlevihanesi'ni ziyaret etti. Daha sonra özel uçağıyla Ankara'ya gitti. Dün Ankara'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilen ve 'Devinimler, yaşama sevinci' adlı dans gösterisinin provasını izleyen Prens Charles'ın bugün de Mardin'de bazı tarihi mekanları ziyaret edeceği öğrenildi.Çelik kafes içinde...
Britanya Başkonsolosluğu, 11.1 milyon dolarlık bütçeyle 'kale gibi' oldu. Başkonsolosluğu 'mahşeri' Beyoğlu kalabalığından ayıran 3.5 metre yüksekliğindeki güvenlik duvarının inşasında Britanyalı mühendis ve işçiler çalıştı. Temeli 2.5 metre derine inen duvarın içinde özel çelik malzemeler bulunuyor. Bahçe onlarca güvenlik kamerasıyla yeniden düzenlendi. Güvenlik personeli sayısı 50'ye çıkarıldı.
Başkonsolosluğa girmek isteyenler, önce dış duvardaki çelik kapıdan geçiyor. İçeri girenler de üç güvenlik noktasında kontrol ediliyor. Ana binaya giriş için bir çelik kapıdan daha geçmek gerek. Ana binanın duvarları İngiliz Orostream firmasınca, patlamaları emici özelliğe sahip olacak şekilde yenilendi. Bazı pencereler aynı özellikteki malzemeyle kapatıldı. Tamamen cam çatı katı, 'plastik yastık' tekniğiyle yapıldı.
Olası İstanbul depremine karşı da Britanyalı ve Türk uzmanlarca incelenen yapının balo salonu ve duvarları güçlendirildi. Binanın
19. yüzyıldan kalan ve üç örneği Dolmabahçe Sarayı'nda bulunan avizeleri korundu.
Osmanlı devrini gördü
İstanbul'daki Britanya Başkonsolosluğu binasının tarihi 19'uncu yüzyıla dayanıyor. Konsolosluk olarak inşa edilen ilk bina, 1831 yılında yanınca, bugünkü bina 'Anglo-İtalyan' stiliyle tekrar inşa edildi. 'Pera Evi' olarak anılan bina, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 'Britanya Elçiliği' olarak kullanıldı. Büyükelçilik 1920'lerde Ankara'ya taşınınca Britanya'nın Türkiye'deki ticaret ve vize hizmetlerinin sağlandığı başkonsolosluk mekânı ve büyükelçinin İstanbul ikametgâhı oldu.
2000 yılında binanın üst katlarından başlayarak yayılan yangından sonra restorasyon başladı. Restorasyonun bitmesine dokuz hafta kala, 20 Kasım 2003'te bina, Levent'teki HSBC Genel Merkezi ile eşzamanlı olarak bombalı saldırıya uğradı. Başkonsolosluğa yönelik saldırıda aralarında Başkonsolos Roger Short'un da bulunduğu 18 kişi hayatını yitirdi.
(Radikal, aa)