Dostluk Treni dolmuşa yenildi

Dostluk Treni dolmuşa yenildi
Dostluk Treni dolmuşa yenildi

Trende yolcu sayısı dolmuşların bile altında kalınca Dostluk Treni?nde vagon sayısı üçe indirildi. FOTOĞRAF: VELİ GÜRGAH / AA

Büyük umutlarla sefere konulan Halep-Mersin treni günde 12 yolcuyla sefer yapıyor. TCDD'ye göre sorun vize eziyeti ve hatta turistik bir anlam katılamaması...

ADANA/MERSİN  - Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilere katkıda bulunması amacıyla, büyük umutlarla sefere konulan Halep-Mersin Dostluk Treni, hayal kırıklığı yarattı. Mart ayından bu yana Türkiye’den gidişte ortalama dokuz, gelişte 12 yolcu taşıyan trende yolcu sayısı iki ülke arasında işleyen 14 oturaklı dolmuş seferlerinin bile gerisinde kaldı. Pazartesi ve perşembe Mersin’den, salı ve cuma günleri Halep’ten kalkan trende vagon sayısı beşten üçe düşürüldü. Makul bilet fiyatlarına rağmen (Mersin’den 18.5 avro. Halep’ten 18.85 avro) ilgi yaratılamaması üzdü.
Neden böyle oldu? TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü’ye göre yolcu sayısını artırmak için yapılması gerekenler belli: “Yolcuların vize işlemi için Ankara’ya veya Gaziantep’e gitmesi gerekiyor. Adana veya Mersin’e vize işlemi için temsilcilik kurulmasını istiyoruz. Halep’te yaklaşık 4.5 milyon kişi yaşıyor. Bu konuda herkes elini taşın altına koymalı. Turizm  şirketleri Halep ve Mersin’e karşılıklı turlar düzenleyerek hem müşterilerine  farklı bir seçenek sunabilir hem de iki ülke ilişkilerine katkıda bulunabilirler.”
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut’a göreyse sorun, vagonların beklenen kalitede olmaması: “Halkımız artık daha çok konfor bekliyor. Ne yazık ki bu vagonlar ona sahip değil.” Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Narin de aynı görüşte: “Tren hatları eski, vagonların hız kapasitesi düşük. Bence en önemli sorun bu. Çünkü insanlar artık daha kısa zamanda daha fazla yol kat edip zamandan kazanmak istiyor.” (aa)