Dostluk yetmedi insanlık aranıyor

Dostluk yetmedi insanlık aranıyor
Dostluk yetmedi insanlık aranıyor
Adalet Bakanı Ergin, Güler Zere'nin tahliyesi için 'Rapor almanız mümkün değil ama gazeteci dostlarınız var yayın yapıyorsunuz' dediRİFAT BAŞARAN 

ANKARA - İlerleyen kanser hastalığı nedeniyle tahliyesi istenen mahkûm Güler Zere’yle ilgili taleplere Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den yanıt geldi: “Rapor almanız mümkün değil, ama gazeteci dostlarınız var, yayın yapıyorsunuz. Buna dayanarak rapor verilmesi ne kadar doğru?”


Dördüncü aşamaya ulaşan çene kanseri nedeniyle Çukurova Balcalı Devlet Hastanesi’nin mahkûm koğuşunda yatan Güler Zere’nin gereken tedavi için tahliyesine ilişkin talepler sonuçsuz kaldı. Adalet Bakanı Ergin, Radikal’in soruları üzerine Zere’nin durumuyla ilgili şunları söyledi:
“Uzman doktorların vereceği raporla ilgili benim şöyle yapın böyle yapın demem doğru mu? Burada konu Adalet Bakanlığı’yla ilgili değil. Bizim de bu konularda ihtisas sahiplerinin görüşlerine saygı duymamız lazım. Bu konuyla ilgili söylemiyorum ama yarın sizin bir tanıdığınız var, sen onun haberini yaptın ‘niye rapor verdiniz’ diye veya bir başkası.. Her kendisine sahip bulan, destek bulan böyle yaparsa yöntem itibarıyla da, sonuçları itibarıyla da doğru olmaz. Burada süreçte bir sıkıntı varsa, karar mekanizmalarında bir sorun varsa onu konuşalım. Rapor verilmesi gerekirken verilmiyorsa, onları tartışalım, konuşalım. Ama rapor almanız mümkün değil, ama gazeteci dostlarınız var, yayın yapıyorsunuz. Buna dayanarak rapor verilmesi ne kadar doğru? Somut olaylara, bilgilere dayanarak söylemiyorum, ama benim bilebileceğim bir konu değil. Sürece baktığımızda bir yanlış var mı, bir eksik var mı? Ama konunun uzmanı diyor ki; ‘Hastanede kontrol altında cezası infaz edilebilir’. Ben şimdi hayır, sen böyle dedin ama göndermen lazım, salıvermen lazım diyemem ki. Bu doğru değil.”

CHP’den soru önergesi
Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da Bakan Ergin’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde 14 yıldır cezaevinde yatan Zere’nin gerekli raporlar elde olmasına rağmen, tahliye edilmediğini savundu. Çetin Soysal soru önergesinde “Güler Zere ölüme mahkûm edilmektedir. Oysa ki; Adalet Bakanlığı’nın atacağı bir imza, Zere’nin tedavisini kolaylaştırabilir, yaşamını kurtarabilir” görüşünü dile getirdi.

Üskül: Gelseler görüşürdüm
Radikal’in dünkü ‘Üskül’ün kapısı Zere’ye kapalı’ başlıklı haberine ise Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AKP’li Zafer Üskül’den yanıt geldi. Zere’nin babası ile avukatının, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras’ın aracı olmasına rağmen kendisiyle görüşemediği iddialarına tepki gösteren Üskül, “Benimle görüşme talebinde bulunmadılar. Gelselerdi görüşmeyi kabul ederdim” dedi. Üskül, Uras’ın aracı olup olumsuz yanıt aldığına dair iddiaya da “Sayın Uras’ın sekreteri saat 15.00’ten sonra, biz Başkanlık seçimi için Genel Kurul’dayken sekreterimi aramış. Yerimde olmadığımı öğrenince de kapatmış” diye konuştu.
Zere’nin durumu dünkü TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda da gündeme geldi. CHP’li Ahmet Ersin ve DTP’li Akın Birdal, Zere ile ilgili raporların incelenmesini ve bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘af’ için talepte bulunulmasını önerdi. Talebi benimseyen Üskül, bu (dün) sabah görüştüğü Zere’nin doktorunun, “Çene kanseri tanısı konulan bu kişinin ışın tedavisinin devam ettiğini söylediğini” anlattı. Üskül, Zere’nin tedavisinde herhangi bir sorun bulunmadığının kendisine iletildiğini söyledi.