Dosya askere havale edilmez

Dosya askere havale edilmez
Dosya askere havale edilmez

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına (solda) dahil üç eski kuvvet komutanı cumartesi günü Ergenekon savcılarına ifade verdi. FOTOĞRAF: ap

İSTANBUL -  Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, darbe girişiminde bulundukları iddiasıyla cumartesi Ergenekon savcılarına ifade veren üç eski kuvvet komutanı orgeneral Özden Örnek, Aytaç Yalman ve İbrahim Fırtına’nın ‘kaçma ihtimalleri bulunmadığı için’ serbest bırakıldıklarına dair kendisinin bir açıklaması olmadığını söyledi.
Başsavcıvekili Çolakkadı “Bana tahliye gerekçeleri sorulduğunda ‘CMK 100. maddesi uygulandı’ dedim. ‘Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı için bırakılmışlardır’ diye bir açıklama yapmadım. Sanırım böyle yorumlamışlar” dedi. İddialar ve ele geçen delillerin değerlendirilmesinin devam ettiğini söyleyen Çolakkadı, eski kuvvet komutanların kendilerine yöneltilen suçlamaları görev başındayken işledikleri gerekçesiyle soruşturma dosyası hakkında yetkisizlik kararı verilmesi ve Askeri Savcılığa gönderilmesi gibi bir durumun henüz  sözkonusu olmadığını belirtti.
Cumhuriyet savcısı Murat Yönder de ‘Amirallere suikast’ iddiasıyla süren soruşturma kapsamında iki amiralin ifadesi alınacağı yönündeki haberleri yalanladı. Kafes Planı iddialarıyla ilgili olarak Güney Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç dahil üç komutanın ifade vereceği öne sürülüyordu. (Radikal)