Dosya Van'a gönderildi

Şemdinli Başsavcılığı, olayı DGM yerine kurulan ağır cezanın görev alanında görerek dosyayı Van Başsavcıvekilliği'ne gönderdi. Müdahil avukatları, "Çok önemli gelişme. Salıverilen sanıklar hakkında tutuklama talep edebiliriz" diye konuştu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Şemdinli Başsavcılığı, 9 Kasım'da iki kişinin öldüğü bombalama olayını DGM yerine kurulan ağır ceza mahkemesinin görev alanında görerek dosyayı Van'a gönderdi. Tutuklama istenmeyen iki astsubayın da 'sanık' sıfatıyla dahil edildiği fezlekeyle sanıkların 'çete' kapsamında tutuklanması ihtimali gündeme geldi. Jandarma Genel Komutanlığı ise, 'Suç görev sırasında işlendi' diyerek, astsubayların özel avukat tutmasına karşı çıktı.
Şemdinli Başsavcılığı'nın, olayda suçlanan iki astsubayı başlangıçta gözaltına almayıp, sadece bombayla suçlanan PKK itirafçısıyla halka ateş açan uzman çavuşu tutuklamakla yetinmesi, savcının olayı çete olarak görmek istemediği değerlendirmelerine yol açmıştı. Van Başsavcılığı da gecikmeli olarak devreye girmiş, bu amaçla Şemdinli'de görevlendirilen savcının bir süre sonra buradan ayrıldığı haberleri savcılıkların "Olayda çete yok" görüşüne vardığı yönünde değerlendirmelerine neden olmuştu.
Soruşturmada dün önemli bir gelişme yaşandı, Şemdinli Başsavcılığı dosyayı kaldırılan DGM'lerin yerine kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren ve 'suç işleme amacıyla örgüt kurma'yı da içeren yeni Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesi kapsamında gördü. Ulaştığı sonuçları bir fezlekeye bağlayan savcılık, dosyayı da bu suçlarla görevli Van Başsavcıvekilli'ğine gönderdi. İşyeri bombalanan Seferi Yılmaz'ın avukatı Mehmet Ekici, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:
'2 astsubay da sanık'
"Dosyanın bu sabah (dün) Van'a gönderildiğini görüştüğüm Şemdinli savcısı söyledi. Dosyayı, eski çete suçunu da karşılayan CMK 250. maddesinde değerlendirdiği görülüyor. Bu bir klasik görevsizlik-yetkisiz kararı değil. Şemdinli iyi soruşturma yaptı. Artık ortada net bir savcılık görüşü var. Fezlekeyi görmedim ama, bu büyük ihtimalle, olayın çete-organize suç kapsamında özellikle TCK 220. madde kapsamında görülmesi demek. Aksi halde dosya Hakkâri'ye gönderilirdi. Kararın bir önemi de tutuklanmayıp sadece ifadelerine başvurulan iki astsubayın bu fezlekeyle artık sanık yapıldığıdır. Savcıyla iki astsubaya başlangıçta tutuklama istemeyişini de görüştüm. 'İlk aşamada yeterli kanıt yoktu, sonra yeni tanık ifadeleri geldi, artık tutuklama da olabilir' dedi. Artık dosyada ikisi tutuklu, ikisi serbest astsubaylar dört sanık var."
'Jandarma özel avukata izin vermedi'
Bu arada suçlanan astsubayların aileleri adına davayı takip eden bir avukat Radikal'e şu bilgiyi verdi: "Astsubay Ali Kaya'nın ailesi istediği halde bu kişinin vekâletini alamadık. Jandarma Genel Komutanlığı dışarıdan avukat istemedi, olayı görev sırasında işlenen suç olarak gördüklerinden başkasına vekâlete izin çıkmadı."


    http://www.radikal.com.tr/7640097640090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.