Dosyasını onaylamayan mühendisi hastanelik etti

Dosyasını onaylamayan mühendisi hastanelik etti
Dosyasını onaylamayan mühendisi hastanelik etti
İstanbul Tarım İl Müdürlüğü'nde mühendis olarak çalışan Emel Çiftçi (37), eksikleri bulunduğu için dosyasını onaylamadığı ithalatçı iş adamı tarafından darp edildi.

Darp sırasında dudağı patlayan, kolunda morluklar oluşan ve 10 gün göremez raporu alan Emel Çiftçi, konuyu yargıya taşıdı. Çiftçiyi darp edip boğazına sarılarak boğmaya çalıştığı öne sürülen M. P., savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Çiftçi'nin müracaatı üzerine M. P. hakkında tedbir ve uzaklaştırma kararı verildi.

Kadın memura yönelik şiddet, 23 Ağustos'da meydana geldi. Kadıköy'deki Tarım İl Müdürlüğü binasında çalışan Emel Çiftçi, dosyasında eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle M. P. isimli ithalatçıyı geri çevirdi. İstenilen evrakı faks çektirip işini bu şekilde hallettirmek isteyen M. P., iddialara göre, bu çözümü reddedilince çılgına döndü. Kadın memurlar ve bir memurun çocuğu olduğu ortamda, Mühendis Emel Çiftçi'ye saldırdı. M. P., darp ettiği Çiftçi'nin boğazına sarıldı. Nefessiz kalıp baygınlık geçiren Çiftçi, erkek görevliler tarafından M. P.'nin elinden güçlükle alındı.

Dudağı patlayan, vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluşan Emel Çifti, hastaneye kaldırıldı. Yaşadıkları karşısında şoka giren ve 10 gün iş göremez raporu alan Çiftçi, M. P.'den şikayetçi oldu. Olaya şahit olan mesai arkadaşları ve erkek çalışanlar müdahale etmeseydi ölmüş olabileceğini dile getiren Çiftçi, canına kastedildiği iddiasında bulundu.

Devam etmekte olan dosyayla ilgili evrak eksikliği olduğunu ve bu durumun ilgili şahsın kendisine ve gümrükçü firmaya bildirildiğini belirten Çiftçi yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: "Evrakın ne kadar sürede biteceğini sordu. Biz de evrakının resmi olarak işlemlerinin devam ettiğini, sade evrakın aslı getirdiği takdirde işleminin yapılacağını söyledik. Biz bunu der demez odanın kapısını kapattı, benim üzerime doğru yürüdü 'Ne yaptığını zannediyorsun?' diye. Kolum büküldü, çeneme darbe aldım. Burnuma ve ağzıma vurdu. Dudağım patladı. Ağzımın içine kan gelmeye başladı. Kollarıma vurmaya başladı. Sağ kolumu bükerek boğazımı sıkmaya başladı. Daha önce de görev başındaki memur arkadaşlarımıza saldırı olmuştu fakat hiçbir zaman bu olay, öldürmeye direkt kasıt şeklinde gerçekleşmemişti. Kamu mensuplarının bu şekilde darp edilmesi hepimiz için çok acı bir şe. Daha önce de bu tür olaylarla karşılaştık ama bu kadar şiddette bir olay benim bildiğim kadarıyla olmadı. Eğer o gün odada tek başıma olsaydım veya zamanında müdahale edilmemiş olsaydı ben şuan ölmüş olacaktım."

Şahıs hakkında şikayetçi olup olayı yargıya intikal ettiren Çitfçi, yaşadıkları karşısında çok üzgün olduğunu söyledi. M.P. hakkında tedbir ve uzaklaştırma kararı alındığı öğrenildi. (CİHAN)