Döviz düştü, ithal ilaç fiyatı düşmedi

İthal ilaç fiyatlarının belirlenmesinde döviz kurunu esas alan Sağlık Bakanlığı, dolardaki düşüşe rağmen ithal ilaç fiyatlarını indirmiyor.

ANKARA - İthal ilaç fiyatlarının belirlenmesinde döviz kurunu esas alan Sağlık Bakanlığı, dolardaki düşüşe rağmen ithal ilaç fiyatlarını indirmiyor.
Dalgalı kur politikasına geçildiği 2001'de dolardaki yükselmeye karşın, ithal ilaçların sabit kur dönemindeki fiyattan alınması üzerine Türkiye'de ithal ilaç sıkıntısı başgösterdi. Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un endüstri temsilcileriyle yaptığı bir dizi görüşme sonucunda ithal ilaç fiyatlarında, eski kur rejimindeki 820 bin liralık dolar kuru yerine, Merkez Bankası kurunun uygulanması kararlaştırıldı. Bu dönemde dolar bir ara 1 milyon 650 bin lira seviyesine kadar yükseldi ve ithal ilaçlar bu kur üzerinden fiyatlandırılmaya başlandı. Daha sonra doların Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye başlaması üzerine ithal ilaçların günlük kur üzerinden değil, bir önceki ayın son işgünü Merkez Bankası dolar kurundan fiyatlandırılması benimsendi. Ancak, bu uygulama ithal ilaçlara yansıtılmadı. Yeni hükümet döneminde de ithal ilaçların 1 milyon 650 bin liralık dolar kurundan fiyatlandırılması sistemi devam etti.
Domaç: Fark yüzde 20
Yeni ilaç fiyat kararnamesi üzerinde çalışan bakanlık yetkilileri, ilaç fiyatlarının, asıl olarak Maliye Bakanlığı'nı ve Hazine Müsteşarlığı'nı ilgilendirdiğini belirtiyor.
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Mehmet Domaç, yerli ilaca zam yapılsın diye bir talepleri olmadığını söyledi. Domaç, "Bence ithal ilaçların fiyatı düşürülmeli. Dolar 1 milyon 650 bin lirayken fiyat anlaşması yapılmıştı. Şu anda dolar 1 milyon 400 bin civarında. Yüzde 20'lik farklılık var. İlaç fiyat kararnamesi de bir an önce çıkarılmalı" dedi.