Dövizzedelere müjde

Eskişehir’de bir işkadını, mark olarak aldığı konut kredisi taksidini, kriz öncesi kurdan ödeme

ESKİŞEHİR/ İZMİR - Eskişehir’de bir işkadını, mark olarak aldığı konut kredisi taksidini, kriz öncesi kurdan ödeme konusundaki davayı kazandı. İzmir’de de yargı, dolarla alınan otomobil kredisinin eski kurdan ödenmesi yolunda tedbir kararı verdi.
Eskişehir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 13 Nisan’da dava açan Nazan Kama, döviz ani artışı nedeniyle mağdur olduğunu belirterek, döviz borcunu krizden önceki kurdan ödemek istedi. Mahkeme, Nazan Kama’yı haklı bularak, ödemelerin krizden önceki kurdan yapılmasını karara bağladı. Kama’nın avukatı Seyit Ömer Aksoy şöyle konuştu:
“Müvekkilim Eylül 1999’da konut kredisi olarak aldığı 70 bin markı aylık 1670 mark halinde geri ödüyordu. Ancak döviz beklenmedik şekilde yükseldi. Müvekkilim krediyi ilk kullandığında 1 mark 245 bin lira iken, 580 bin liraya kadar çıktı. Bugünkü kur itibarıyla müvekkilim aylık ortalama 900 milyon lira ödemek zorunda kaldı.”
Davanın ardından Kama, taksitlerini daha önceki aylarda olduğu gibi 1670 mark karşılığı 501 milyon lira olarak ödeyecek.
Diğer davada ise İzmirli Reşat Gençtürk, sekiz ay önce Demirbank’tan dolar bazında kredi kullanıp otomobil satın aldı. Aylık 225 dolar olmak üzere 48 ayda geri ödeyeceği kredinin sekiz taksidini yatıran Gençtürk, dolar kurunun ikiye katlanması
üzerine zor durumda kaldı.
‘Tüketici hakkının ihlali’
Reşat Gençtürk adına İzmir 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuran avukat Nilgün Dağgeçen, müvekkilinin, hükümetin
açıkladığı kur politikasına güvenip borçlandığını vurguladı ve olağanüstü artışın tüketici haklarının ihlaline yol açacağını savundu. Bu yüzden daha sonra açılacak uyarlama davasına esas olmak üzere öncelikle tedbir konulmasını istedi. Mahkeme talebi yerinde buldu ve taksitlerin yine kendisinin açacağı uyarlama davası sonuçlanana kadar 19 Şubat’taki 687 bin liralık kurdan ödemesine karar verdi. (dha)


    ETİKETLER:

    Döviz

    ,

    İzmir