Dövmecinin bayrağına bir yıl hapis!

Dövmecinin bayrağına bir yıl hapis!
Dövmecinin bayrağına bir yıl hapis!

Hollandalı turist koluna Türk bayrağı dövmesi yaptırmak istedi.

Hollandalı turiste Türk bayrağı yerine HPG bayrağı yapan dövmeciye 1 yıl hapis cezası verildi. Sanığın cezası, 3. yargı paketi kapsamında ertelendi.

ANKARA -  Bodrum Gümbet’te tatil yapan Hollanda uyruklu turist Mark R, arkadaşlarıyla birlikte girdiği berber dükkanında dövme de yapıldığını görünce, dövme yapan kişiden sol omuzuna Türk bayrağı dövmesi yapmasını istedi. Bunun üzerine sanık Özcan T, turistin koluna HPG'nın bayrağını yaptı.

Olayın ardından kolundaki bayrağın Türk bayrağı olmadığını anlayan turist, sanıktan şikayetçi oldu. Sanık Özcan T. hakkında, Terörle Mücadele Kanunu’nun terör örgünün propagandasını yapma suçunu düzenleyen 7. maddesinden kamu davası açıldı.

Davaya bakan İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, turistin koluna yapılan dövmenin fotoğrafının da dosyada delil olarak sunulduğu davada fotoğrafı inceleyerek, sanık tarafından turiste yapılan dövmenin PKK ’nın ”HPG” adlı yapılanmasına ait bayrağı simgelediğinin anlaşıldığına hükmetti.

Sanığın PKK örgütünün propagandasını yaptığı sonucuna varan mahkeme, sanığın Terörle Mücadele Kanunu’nun bu suçu düzenleyen 7. maddesinin 2. fıkrası gereğince 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanığa eyleminin, yerel mahkeme hükmünden sonra yürürlüğe giren ve kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen 6352. sayılı Kanun’un geçici 1. maddesi kapsamında kaldığına işaret etti.

Daire, bu nedenle yerel mahkeme kararını bozarak, bu madde gereği sanık hakkındaki kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi ve dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1118856111885611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HABER VE FOTOGRAF UYUMSUZLUĞU - hunkarc

  Haberi dikkatli okuduğumuzda "sol omuza yapılan" bir dövme var. Ancak haber editörleri kel alaka bir fotoğraf kullanınca okuyucunun da "kafasını karıştırmışlar" .. Sayın editörler Lütfen biraz daha net ve gerçekçi fotoğraflar, elinzide foto yoksa gereçkçi ilüstrasyon kullanınınız.. Allahtan haber fotoğrafında Zimbabwe bayrağı kullanılmamış.. Öyle copy-paste kolaycılığına kaçmayalım lütfen..

  çok komiksiniz yorumcular... - yıldızhan79

  ya bi tane meseleyi anlayan yorumcu yokmu...kimisi cinnet hali kimisi paranoya demiş..kardeşim adam türk bayrağı dövmesi istemiş, herifte hpg sempatizanı olduğundan gıcıklığına bunu yapmış.HOLLANDALI TURİSTTE şikayette bulunmuş.romantik demokrasiciler(HPG sempatizanları) işte mesele buuu....

  İlginç - RadikalGokhan

  Terörle mücadele işin bir boyutu, oradan aldığı cezayı haketmiş güle güle yatsın sempatizan arkadaş; ancak Hollandalı'nın dolandırılması söz konusu bir de, adam gezdiği Türkiye'den hatıra olarak omzunda bir Türk bayrağı ile ayrılmak istemiş, işgüzar sempatizanın teki dünyanın hemen her yerinde yasalarla terörist sayılan bir örgütün amblemini işlemiş. Hollandalı bu arkadaşa yaptığından dolayı neden ceza almamış anlamadım?

  inanilmaz - soner404

  bundan sonra trafik isiklarinda durmak yok yola devam...Ben tanimam o isiklari...renkler sakincali...hukumetin milliyetci kesimlere yaptigi bir jest ten baska bisey degil bu olay.

  Deliler evi - szna

  Bu bayrak Türk bayrağı da olabilir, ayla yıldız da. Nasıl bir paranoid ruh hali içindeysek heryerde terör propagandası arıyoruz. Rahat olun, korkmayın. Dövme dövmedir. Bu kadar kuvvetli ideolojiniz varsa ufak bir dövmeden korkmak niye.

  Yeni hedef - brotherlouie

  Bu arkadaşın kolunda olan dövme Türk bayrağı değilde nedir? Ben bu haberden bizi yöneten zihniyetin dövme olayına el attığını düşünüyorum. Yani yasaklanırsa kimse şaşırmasın. Sonuçta bu zihniyetin çarpık din anlayışına göre dövme günahtır.

  iyi de - ofm

  bu turist arkadaş türk bayrağının nasıl bir şey olduğunu bilmiyor muydu, yaparken hiç mi bakmadı? garip.