Dövülen gençten 'Darp edimedim' imzası almışlar

Avcılar'da rutin uygulama yapan polislerin Aydın Üniversitesi İngilizce Çevirmenlik Bölümü son sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Güney Tuna'yı feci şekilde dövdüğü iddia edildi. Dövülme görüntüleri NTV televizyonunda yayımlandı

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

İstanbul Avcılar'da "bir gencin polis tarafından dövüldüğü" iddiasına ilişkin adliyeye sevk edilen polis memuru, tutuklandı. Avcılar'da bir parkta arkadaşlarıyla oturan Güney Tuna adlı genci tartakladığı iddiasıyla gözaltına alınan polis memuru Muhammed Bağcı, sevk edildiği Küçükçekmece Adliyesi'nde nöbetçi cumhuriyet savcısı tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanması talebiyle Nöbetçi 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Burada hakim karşısına çıkan polis memuru Bağcı, "işkence ve eziyet" suçlarından tutuklanmasına karar verilerek, cezaevine gönderildi.

 

GÜNEY TUNA HAYATİ TEHLİKEYİ ATLATTI


İSTANBUL - Avcılar’da arkadaşlarıyla bir parkta içki içerken devriye gezen motorsikletli polisler tarafından dövüldüğü iddia edilen Güney Tuna’nın (21) hastanedeki tedavisi devam ediyor. Hayati tehlikeyi atlattığı bildirilen Tuna’nın avukatı Efkan Bolaç, "Polisler, Güney’i ölüme sebebiyet verecek derecede kafasına vurarak darp etmişlerdir. Savcılıktan tutuklanmalarını isteyeceğiz" dedi. Emniyet yetkilileri ise olay gecesi adli tabipten alınan sağlık raporunun herhangi bir darp bulunmadığını gösterdiğini öne sürdü. İddiaları araştırmak 3 polis başmüfettişi görevlendirildi.


Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde gözlem altında tutulan Güney Tuna’ya müdahale eden doktorlar, Tuna’nın sağlık durumunun sabah saatlerinden itibaren iyiye doğru gittiğini, hayati tehlikeyi atlattığını ve yoğun bakımdan çıkarıldığını belirtti. Hastanenin Nöroşirürji Servisi’nde tedavisi sürdürülen Güney Tuna’nın babası Cengiz Tuna ise avukatları Efkan Bolaç eşliğinde Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na gelerek polislerle ilgili suç duyurusunda bulundu.
-DARP EDİLMEDİN KAĞIDI İMZALATTILAR-Bir tekstil firmasında satış müdürü olarak çalışan baba Cengiz Tuna, olayı oğlunun arkadaşlarının haber vermesi üzerine öğrendiğini belirterek, "Karakola gittiğimde oğlum dayak konusundan bahsetmedi. Çok korktuğu belliydi. Bizi karakolun içine almadılar. Güney’i döven polislerden biri oğlumun olay yerinden alınıp karakola getirildiğini ve darp edilmediğini söyleyen bir tutanağı imzalaması gerektiğini söyledi. Ben de dayak konusundan haberdar olmadığım için oğluma ’İmzala da gidelim’ dedim. Güney karakolun bahçesinde kağıdı imzaladı ve biz de bu şekilde polis merkezinden ayrıldık" diye konuştu.-KUSMAYA BAŞLADI-Evlerine giderken Güney’in başının döndüğünü, midesinin bulandığını ve vücudunda ağrılar olduğunu söylemesi üzerine hastaneye geldiklerini belirten Cengiz Tuna, "Özel bir hastaneye gittik ve film çekildi. Çekilen filmlerde sol diz kapağı ile sağ fibula kemiğinin kırık olduğu ortaya çıktı. Bu sırada Güney kusmaya başladı ve gözleri kanlandı. Tomografi çektirdik. Beyninde kanama olduğu söylendi. Ancak, beyin cerrahı olmadığı için hemen ambulansla Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdük.Oğlum suçlu bile olsa polisin bu şekilde davranmaya hakkı yok. Bu vahşettir." diye konuştu.-ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETMİŞTİR-Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na gelerek suç duyurusunda bulunan ailenin avukatı Efkan Bolaç ise yaptığı açıklamada "Polisler müvekkilimi ölüme sebebiyet verecek derecede kafasına vurarak darp etmişlerdir. Bu nedenle tutuklanmasını isteyeceğiz. Olay gecesi hastane kontrolüne giden müvekkilim dayak yediği polisten korktuğu için kendisine soru soran doktorlara "Bir şeyim yok. Ben iyiyim" demiştir. Bu sebeble doktor müvekkilimi kontrol etmeden darp izi yok raporu vermiştir" şeklinde açıklama yaptı.
Öte yandan Emniyet yetkililerinin Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastanesi’ne giderek baba Cengiz Tuna’ya geçmiş olsun dileklerinde bulundukları ve sorumlu memurların cezalandırılacaklarını söylediği öğrenildi. Dayak iddiası sorulan emniyet yetkilileri, olay gecesi yapılan doktor kontrollerinde Güney Tuna’nın vücudunda darp izi bulunmadığının görüldüğünü belirtti.

 

OLAYIN GEÇMİŞİ

 


Geçtiğimiz Cumartesi gecesi 23.30 sıralarında meydana gelen olay iddialara göre şöyle gelişmişti:   Güney Tuna aynı mahallede oturduğu çocukluk arkadaşlarıyla parkta şarap içerken, yunus olarak tanınan asayiş ekipleri kontrole geldi. Polisler, gençlerden parktaki şarap şişelerini kaldırmalarını ve parkı terk etmelerini istedi. Yaklaşık 10 dakika sonra tekrar parka gelen polisler, isteklerinin yapılmadığını görünce öfkeden deliye döndü. Güney Tuna, aldığı yumruk ve tekme darbeleriyle yere yığıldı. Tuna, olay yerine gelen Avcılar Merkez Karakolu’na bağlı otomobile bindirildi. Tuna araçta ve götürüldüğü karakolda da dövüldü. (dha)